MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Gala Operowa w brzeskim Pałacu Goetz

W brzeskim Pałacu Goetz usłyszeć można było najpiękniejsze arie operowe. Na scenie wystąpili czołowi śpiewacy młodego pokolenia. Jednym z nich był pochodzący z regionu brzeskiego Hubert Zapiór, który odpowiedział na zaproszenie Stowarzyszenia Be Active, angażując do projektu młodych artystów występujących na deskach najważniejszych scen świata opery.

W tym roku postawiliśmy na to, za czym widownia brzeska zdążyła zatęsknić, czyli za operą, światowym repertuarem i największymi ariami z oper Verdiego, Mozarta, Pucciniego. Posłuchać można było przepięknych duetów. Wspaniale było śpiewać i widzieć publiczność, która reagowała. Dla mnie to jest ogromne spełnienie i cieszę się, że na taki repertuar, muzykę klasyczną, która nie jest w tzw. mainstreamie mamy zawsze pełną salę. Dla mnie to jest ogromne szczęście – mówi Hubert Zapiór, solista, pomysłodawca i współorganizator Gali Operowej w Brzesku.

-Gala operowa w Pałacu Goetz to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Myślę, że na tak wielką skalę wydarzenia o charakterze kulturalnym nie mieliśmy dawno w naszym mieście. Właśnie takie wydarzenia stanowią ubogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Brzeska i Małopolski. Myślę, że warto też docenić miejsce, w którym jesteśmy. Pałac Goetz jest to perła na szlaku architektury małopolskiej zapisana w rejestrze zabytków. To sprawia, że wszystko tak naprawdę spina się tu w jedną całość: wyjątkowe miejsce, wyjątkowa publika i wyjątkowi artyści, którzy występują na najpoważniejszych scenach na świecie – podkreśla Seweryn Kozub, Prezes Stowarzyszenia Be Active.

– Myślę, że to niezwykle cenne, żeby pokazywać dziedzictwo kulturowe, ale pokazywać też tych wyjątkowych artystów, którzy osiągają takie sukcesy. Jest to bezcenne i bardzo ważne dla naszego regionu, że możemy uczestniczyć w tak niezwykłym koncercie, który ma miejsce w Brzesku. Chciałabym podziękować przede wszystkim organizatorom, stowarzyszeniu Be Active za to, że podejmują się tego, aby takie wydarzenia miały miejsce także tutaj – w Brzesku. Cieszę się też, że urząd marszałkowski może to przedsięwzięcie częściowo współfinansować – zaznacza Marta Malec-Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego.

Do udziału w gali zaproszeni zostali artyści na co dzień występujący na deskach oper w Berlinie, Nowym Jorku, czy Londynie.

-Pierwszy raz tutaj jestem, pierwszy raz w Brzesku. Piękny pałac, wspaniała sala z naprawdę świetną akustyką i super publiczność. To było naprawdę fajne. Spotkaliśmy się z tak gorącym przyjęciem, że to była sama przyjemność grać. Również świetna organizacja i Hubert, który ogromną pracę w to wszystko włożył – zauważa Anna Marchwińska, pianistka towarzysząca solistom Gali Operowej w Brzesku.

-Szczerze mówiąc, dla mnie występowanie dla żywej publiczności jest najfantastyczniejszą formą sztuki, w której następuje rodzaj przepływu energii. Ja wysyłam do ludzi coś od siebie, daje najwięcej i najlepiej jak tylko potrafię. Jeżeli wraca do mnie rodzaj takiej dobrej, życzliwej energii to jest cudowne i to dzisiaj miało miejsce. Także bardzo serdecznie dziękuję brzeskiej publiczności – deklaruje Aleksandra Olczyk, solistka Gali Operowej w Brzesku.

-Mogę tylko zachęcić do uczestnictwa we wszystkich takich wydarzeniach kulturalnych. Ja, jako artysta śpiewak mogę państwu powiedzieć, że to wszystko robimy dla państwa. My jesteśmy tutaj dla państwa, a państwa obecność jest dla nas powodem istnienia artystycznego i ogromną przyjemnością. Także zachęcam do uczestniczenia i mam nadzieję do zobaczenia następnym razem – dodaje Piotr Buszewski, solista Gali Operowej w Brzesku.

Dla słuchaczy przygotowano również niespodziankę. Jeden z utworów zaśpiewała niemal setka młodych brzeskich chórzystów oraz podopiecznych fundacji Most the Most.

-Dzieci w ramach Most the Music mają swój projekt i program. To jest też tak, że w ubiegłym roku w takim wydaniu pilotażowym mieliśmy setkę dzieci w naszym projekcie. Teraz, od września mamy ich razy dwa, wobec czego dwieście dzieci z nami śpiewa. Jednym z chórów jest grupa z Dzierżoniowa i on został tutaj zaproszony przez pana Huberta, więc zobaczymy, jak ta współpraca się rozwinie. Liczymy na więcej – mówi Brygida Ślabska, prezes fundacji Most The Most.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Marta Malec-Lech – członek zarządu Województwa Małopolskiego oraz Paweł Szczygieł pełniący funkcję dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Partnerami wydarzenia byli: Pałac Goetz w Brzesku, Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Województwo Małopolskie, Fundacja Most The Most, Firma Proster Brzesko, Firma Granit Brzesko, Lakiernia Proszkowa Pro – Color, Firma GBS SOLUTIONS, Hotel August, Maria i Jerzy Mikołajkowie, Salon Kwiatowy Bazzar Brzesko – Międzynarodowy Instytut Florystyczny w składzie: Katarzyna Pacewicz-Pyrek- projektant dekoracji oraz Iwona Martyka, Weronika Banaszczyk, Jolanta Ciesielska, Artur Pieprzycki.

Więcej zdjęć << Stowarzyszenia Be Active

____________

Stowarzyszenia Be Active

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.