MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Lapidarium w Porębie Radlnej ze wsparciem Fundacji Orlen

Gmina Tarnów wraz z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Porębie Radlnej otrzymali dofinansowanie na projekt o nazwie „Lapidarium – Góra z krzyżem” z Fundacji Orlen w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. 15 tysięcy złotych posłuży na wykonanie tablicy pamiątkowej Jordanów- właścicieli Poręby Radlnej i Świebodzina oraz tablicy informacyjnej o tym miejscu. -Dbamy o zabytki, bo mamy świadomość historycznej rangi pamiątek przeszłości. To nasze dziedzictwo i nasza tożsamość – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

-Państwa historie i chęć działania są niezwykłe. Cieszymy się, że możemy być partnerami w realizacji zamierzonych inicjatyw – czytamy w uzasadnieniu przyznania środków.

To niejedyne wsparcie finansowe na prace konserwatorskie tego miejsca. Na początku lipca gmina Tarnów otrzymała 14 250 złotych dofinansowania z Województwa Małopolskiego na renowację Lapidarium w Porębie Radlnej w ramach programu „Małopolska Pamięta”.

Lapidarium to pomnik w centrum wioski, na niewielkim wzniesieniu, otoczony brzozami. Wyróżnia się pojedynczym krzyżem, a obok znajdują się inne nagrobki pochodzące z cmentarzy z okresu I wojny światowej. W tym miejscu niegdyś stał drewniany kościół, który runął w 1933 roku podczas burzy.

To ważne miejsce w życiu lokalnej społeczności. -To tu odbywają się ważne uroczystości patriotyczne i szkolne, na które licznie przybywają mieszkańcy. To tu czcimy pamięć poległych za wolność podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Dnia Zadusznych oraz Święta Niepodległości – mówi dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Porębie Radlnej, Krystyna Olszówka – Łępa.

__

Tarnów.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.