MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

W Woli Rzędzińskiej powstaje mural Heleny Marusarz

To będzie poważne przedsięwzięcie artystyczne i patriotyczne – na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej, na ścianie nowowybudowanego skrzydła obiektu, powstaje malowidło prezentujące tę niezwykłą postać, patronkę placówki. Gmina Tarnów za pośrednictwem Stowarzyszenia Pamięć i Kultura, którego prezesem jest znany historyk Adam Ryba pozyskała na to zadanie 65 tys. zł ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz 6,5 tys. zł z Instytutu Pamięci Narodowej. Całkowity koszt wyniesie ok. 85 tys. zł. Resztę dołożył samorząd gminy Tarnów.

Prace właśnie się rozpoczęły i potrwają około miesiąca. Autorem dzieła jest znany malarz i architekt, Ryszard Paprocki, twórca m.in. muralu rotmistrza Witolda Pileckiego w Tarnowcu czy mistrza Jana Paderewskiego w Ciężkowicach. Mural zapełni całą ścianę budynku i będzie przedstawiał Helenę Marusarz jako sportsmenkę, kuriera i bohatera narodowego.

Helena Marusarz była wyjątkową postacią w historii naszego kraju – to nie tylko mistrzyni sportów narciarskich, instruktorka i harcerka, ale także bojowniczka o wolność Polski, kurierka tatrzańska, żołnierz Związku Walki Zbrojnej. Zginęła młodo, w wieku 23 lat, rozstrzelana przez hitlerowców w 1941 r. w pobliskiej wsi Pogórska Wola. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. -Jej postać jest wzorem do naśladowania. Sam mural natomiast będzie formą upamiętnienia i uhonorowania tej bohaterskiej postaci, która pięknie zapisała się na kartach historii Polski i regionu – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

-To duże przedsięwzięcie logistyczne, którego efektem będzie przede wszystkim hołd oddany bohaterce. Dzięki muralowi zyska również sama gmina Tarnów, bo tak znakomicie i profesjonalnie wykonane malowidło będzie jednym z jej wyróżników. Bardzo się cieszymy, że powstaje. Przy tej okazji dziękujemy gminie Tarnów i Pani poseł Annie Pieczarce za pomoc w pozyskaniu środków. Uczniowie, widząc prace na wysokości, już się nie mogą doczekać efektu. Obserwują je także mieszkańcy naszej miejscowości, bo kolejne etapy powstawania dzieła robią wrażenie. Czekamy na nie – mówi dyrektor SP Nr 1 w Woli Rzędzińskiej, Joanna Rogowska – Kuta.
___
Gmina Tarnów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.