MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Radłów: Podróż historyczno – wojskowa

W dniu 4 kwietnia, na terenie Radłowa i Biskupic Radłowskich, miała miejsce żywa lekcja historii z udziałem żołnierzy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia oraz uczniów klas wojskowych Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

Lekcja poświęcona była wydarzeniom września 1939 roku, bohaterskiej obrony szkoły w Radłowie oraz przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich.

Grupa żołnierzy oraz uczniów lekcję historii rozpoczęła od marszu z Dwudniaków na cmentarz w Radłowie gdzie w asyście harcerzy radłowskiej szkoły wraz z Zastępcą Burmistrza Wiesławem Armatysem i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Radłowie Piotrem Kaperą złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy. Następnie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat kampanii wrześniowej i poległych żołnierzy na terenie Radłowa i okolic.

Kolejnym etapem był przemarsz pod pomnik starej szkoły, gdzie również złożono wiązanki pod pomnikiem poległych żołnierzy oraz odbyła się lekcja historii związana z bohaterską obroną radłowskiej szkoły we wrześniu 1939 r.

Następnie nastąpił przemarsz pod mural „Radłowskie Termopile” gdzie wykonano Family Photo na tle muralu i przy okazji zwiedzono Szkolną Izbę Pamięci związaną z przebiegiem bitwy radłowskiej jak również z życiem codziennym podczas okupacji niemieckiej.

Ostatnim etapem był marsz do Biskupic Radłowskich pod pomnik upamiętniający przeprawę wojsk polskich przez most we wrześniu 1939 r. i bohaterską obronę tej przeprawy.
W asyście Orląt ze szkoły w Biskupicach Radłowskich miało miejsce złożenie okolicznościowych wiązanek, następnie odbyła się kolejna żywa lekcja historii przy pomniku nawiązująca do tragicznych wydarzeń kampanii wrześniowej, pokaz musztry i krótki apel poległych w wykonaniu Orląt, a całość wydarzenia zakończyła wspólna grochówka w Domu Kultury w Biskupicach Radłowskich.

Piękną promocja wydarzeń historycznych z września 1939 r. była możliwa dzięki zaangażowaniu i współpracy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych z Wojnicza, Urzędu Miejskiego w Radłowie, Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radłowie, który wcielił się równocześnie w rolę przewodnika historycznego, harcerzy z radłowskiej szkoły pod opieką Piotra Malca, grupy Orląt z Biskupich Radłowskich pod opieką Romana Głowackiego oraz Sołtysa Biskupic Radłowskich.

__

Gmina Radłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *