MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Gmina Tarnów posprzątała Małopolskę w Zbylitowskiej Górze

Konkurs na eko-plakat, przyrodnicze koło fortuny, ekologiczne quizy i konkursy z nagrodami czekały na wszystkich, którzy zdecydowali się uprzątnąć śmieci w Gminie Tarnów w ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie szkół, dzieci z przedzkola, mieszkańcy, członkowie Klubu Seniora oraz wszyscy, którzy chcieli włączyć się do działań na rzecz środowiska.

Wydarzenie rozpoczęli poseł Anna Pieczarka, wicemarszałek Józef Gawron, wójt Grzegorz Kozioł oraz prezes krakowskiego WFOŚ Kazimierz Koprowski, zachęcając wszystkich do dbania o środowisko. – Na wiosnę zadbajmy o naszą planetę, poprzez posprzątanie najbliższej nam okolicy. Cieszymy się, że jest dziś tyle najmłodszych, u których możemy zaszczepić dbanie o środowisko – mówiła poseł Anna Pieczarka. – Od dłuższego czasu widzimy, że problem zanieczyszczenia środowiska i odpadami jest coraz większy. Chcieliśmy zorganizować akcję, która pokazałaby, że możemy coś zmienić. Postanowiliśmy skupić się na sprzątaniu terenów zielonych, ponieważ to one szczególnie cierpią na skutek naszej nierzetelności w zakresie utylizacji odpadów – mówił wicemarszałek Józef Gawron.

Następnie przystąpiono do sprzątania terenów zielonych w Zbylitowskiej Górze – dróg wzdłuż Dunajca, Lasu Buczyna i przyległych łąk. Uczestnicy wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli w poszukiwaniu porzuconych odpadów. Jak się okazało, oprócz papierków czy butelek natrafiono też na większe odpady, jak zużyte opony czy materace. Zebrane śmieci pomagali zwozić do kontenera strażacy-ochotnicy z OSP Zbylitowska Góra, którzy pomogli w organizacji wydarzenia.  – Dzięki temu, że udało nam się posprzątać tereny zielone, mieszkańcy zyskali czystsze i bardziej estetyczne otoczenie. Teraz mogą korzystać z przyrody bez przeszkód. Organizacja takiej akcji pozwala także na zjednoczenie lokalnej społeczności – podsumował wójt Grzegorz Kozioł.

Dalsza część wydarzenia czyli Eko-Piknik przebiegała z edukacją poprzez zabawę. Na stoiskach Wojewódzki Fundusz Środowiska zachęcał do dbania o przyrodę, Lasy Państwowe zaprosiły na ekologiczne koło fortuny, Państwowa Straż Pożarna opowiadała o zagrożeniach dla przyrody wynikających z wypalania traw jednocześnie prezentując sprzęt. Ciekawe quizy dla najmłodszych przygotowali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego EkoMałopolska oraz ekodoradca i straż gminna. Na wszystkich czekała też kiełbaska z grilla, tradycyjny bigos oraz ciepła herbata. Wręczono nagrody w konkursie na eko-plakat w którym I miejsce zajęła Emilia Imiołek ze Zgłobic, II miejsce Adam Al-Fatal ze Zbylitowskiej Góry zaś II miejsce Jadwiga Jachym ze Zbylitowskiej Góry. Najwięcej emocji wzbudziło losowanie nagród, w którym udział wzięli wszyscy sprzątający w tym dniu Małopolskę.

__

Tarnów.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *