Zespół Szkoły i Przedszkola w Złotej – finał projektu „Uzależnieni od pomagania…”

Tak, tak, istnieją uzależnienia, na które lepiej nie szukać lekarstwa. Bo taki nałóg – okazywanie serca, pomaganie innym, reagowanie na krzywdę drugiego człowieka – niech trwa i umacnia się w krwioobiegu.

W Zespole Szkoły i Przedszkola w Złotej od lutego do listopada realizowany był projekt pod hasłem „Z profilaktyką za pan brat – uzależnieni od pomagania”, środki na jego powodzenie pozyskane zostały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czchowie.To trzecia edycja współpracy z MOPS.

Dzięki współdziałaniu obu instytucji, udało się dokonać rzeczy wielkich i wesprzeć działania projektowe: ósmoklasiści wzbogacili swą wiedzę z zakresu profilaktyki, jak zachować się, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo uzależnienie od alkoholu, narkotyków, gier, telefonu i wielu innych współczesnych pułapek; partycypowali w licznych warsztatach, spotkaniach z ciekawymi osobami, wycieczkach, wyjazdach.

Przez trzy lata współpracy, uczniowie obecnej klasy ósmej wzięli udział w bogatej ofercie działań i animacji społeczno-kulturalnych, których zwieńczeniem był Koncert Finałowy 3 grudnia 2022 roku. Nagrywali filmy, występowali na deskach amatorskiego teatru, zobaczyli spektakl „Mały Książę” będący dziełem Teatru Piasku Tetiany Galitsyny, uczestniczyli w lekcji savoir – vivre’u w pięknych wnętrzach pałacu Goetza.

W ramach projektu realizowane były działania „Absolwent prawdę Ci powie”, „Uzależnieni od przyjaźni”, „Myślę, więc jestem trzeźwy”, którym na każdym etapie towarzyszyły spotkania z wartościowymi osobami, prowadzili warsztaty, wykłady, prelekcje, animacje.A wszystko po to, aby tytuł „Z profilaktyka za pan brat” nabrał znaczenia.

Koncert finałowy połączony został z Kiermaszem Charytatywnym na rzecz Ani i Jasia, dzieci potrzebujących wsparcia i był świętem wszystkich ludzi dobrego serca. Przygotowania trwały kilka miesięcy, a efekty okazały się wspaniałe.

Pragnę podziękować uczniom klasy ósmej, ich rodzicom; zaangażowanym w realizację koncertu nauczycielom; pracownikom szkoły; moim uczennicom – absolwentkom: Agnieszce, Julii, Madzi i Oliwii, które tak radośnie zgodziły się wystąpić i uczynić to wydarzenie wyjątkowym; tańczącym pierwszakom z wychowawczynią na czele; wszystkim razem i każdemu z osobna za chęci, pracę, zaangażowanie, uśmiech, siłę i wsparcie.

Szczególne słowa podziękowania pragnę skierować w stronę pana Burmistrza Marka Chudoby, pana Sekretarza Jarosława Gurgula, pani kierownik MOPS Marzeny Potoczek, pani dyrektor Bogusławy Jurkiewicz i pana Bartosza Borka, bez którego żaden z projektów, a koncert finałowy zwłaszcza, nie miałyby szans powodzenia.

Marta Gurgul
opiekun projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.