MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

PIES „JUHAS” PRZECHODZI NA EMERYTURĘ

Po 7 latach służby w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie na psią emeryturę przeszedł owczarek niemiecki „Juhas”. Teraz spokojną starość spędzi pod dachem swojego opiekuna.

Pamiątkowy medal, kość, liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymał 9-letni Juhas z okazji zakończenia służby. Prezenty i podziękowania od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona dla opiekuna psa służbowego wręczyła podinsp. Aneta Giżyńska – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie.

Juhas na świat przyszedł 12 sierpnia  2013  roku. Swoją psią służbę rozpoczął od pięciomiesięcznego przeszkolenia w systemie tresury indywidualnej realizowanej w jednostce macierzystej pod nadzorem instruktorów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym. Od 2015 trafił pod opiekę  przewodnika  asp. szt. Bartłomieja Fiszbain, z którym razem pełnili służbę w Komedzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Pod opieką swojego przewodnika – Juhas brał udział  w służbach patrolowych, zabezpieczeniach imprez masowych, jak również w tropieniach sprawców czynów zabronionych jak również osób zaginionych.

Juhas ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in. odnalezienie zaginionego mężczyzny który chciał popełnić samobójstwo – mężczyzna został odnaleziony przez psa na terenie ogródków działkowych. Juhas ustalił także trasę ucieczki sprawcy kradzieży i odnalazł skradzioną torebkę wraz z dokumentami. Asp. sztab. Bartłomiej Fiszbain użył swojego psa służbowego także do tropienia sprawcy kolizji, który porzucił swój samochód i uciekł – jednak w wyniku tropienia kierujący został zatrzymany.  Juhas wytropił ślady, które pozostawił po sobie sprawca włamania do domu jednorodzinnego. Zabezpieczone ślady obuwia przyczyniły się później do wytypowania i zatrzymania przestępcy. Juhas również trenował i uczestniczył w Wojewódzkich Kynologicznych Mistrzostwach Policji.

Po 7 latach wyjątkowej służby, w piątek tj. 9 września nasz czworonożny kolega przeszedł na zasłużoną  emeryturę. Teraz będzie odpoczywał w domu swojego opiekuna.

Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia. Od końca 2021 r. obowiązują przepisy dotyczące policyjnych psów, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik.  Opiekunowie otrzymują wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia. Powoduje to, że nasi czworonożni pomocnicy są  w sposób kompleksowy zaopiekowani, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią służbę.

__

KMP w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.