ad2
ad2
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

107. urodziny pani Michaliny Tyrki

Zapewne wszyscy wśród życzeń urodzinowych nieraz słyszeliśmy stwierdzenie „Sto lat!”, lecz niewielu ludzi rzeczywiście osiąga tę magiczną barierę. Są jednak wśród nas osoby, na wiek których składają się już trzy cyfry. Jedną z nich jest mieszkanka Poręby Radlnej, Michalina Tyrka.

Pani Michalina urodziła się 29 czerwca 1915 roku, zatem w tym roku skończyła 107 lat! Była jedną z dziesięciorga rodzeństwa, a całe swoje życie związała z wsią Poręba Radlna. Jej głównym zajęciem było prowadzenie gospodarstwa rolnego. Wśród najważniejszych codziennych czynności znajdowały się więc choćby praca w polu czy hodowla zwierząt. Nestorka Gminy Tarnów dbała także o wychowanie dzieci. Pani Michalina ma ich sześcioro – trzech synów i trzy córki.

Ojciec jubilatki był bardzo szanowanym człowiekiem w Porębie Radlnej, co zaowocowało tym, że przez trzy kadencje piastował urząd wójta wsi. Matka natomiast poświęciła się trosce o gospodarstwo domowe.

Pani Michalina z racji swojego wieku przeżyła wiele wydarzeń historycznych. W jej pamięci najbardziej tkwi dramat II wojny światowej.

Co ciekawe, recepta mieszkanki Poręby Radlnej na niespotykaną długowieczność tkwi m. in. w diecie. Pani Michalina unikała spożywania tłustych potraw. Opierała się na prostych i chudych produktach, które spożywała w małych porcjach. Oczywiście, w jej życiu nie brakowało wysiłku fizycznego, który był determinowany poprzez pracę w gospodarstwie rolnym.

Z okazji urodzin życzenia jubilatce złożyli wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, radny Gminy Tarnów Jan Skórka oraz sołtys wsi Wojciech Hońdo.

Oprócz pani Michaliny Tyrki na dzień dzisiejszy Gminę Tarnów zamieszkuje jeszcze dwóch stulatków: Janina Maria Strojny ze Zbylitowskiej Góry oraz Stanisław Zborowski z Tarnowca.

__

Gmina Tarnów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.