ad2
ad2
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

25 LAT WIŚNICKO-LIPNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Z tej okazji na Zamku w Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz odbyła się konferencja pt. ,,Przyroda i architektura – serce i dusza krajobrazu”. Spotkanie to, które w rocznicę powołania Parku zorganizowane zostało przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, zainaugurowało obchody jubileuszowe.
Podczas konferencji prelegenci poruszali tematy m.in. z zakresu:

  • Ochrony krajobrazu
  • Rozwoju turystyki w gminach Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana
  • Ukazaniu w malarstwie walorów Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego
  • Działalności Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
  • Dobrych praktyk w architekturze i planowaniu przestrzennym

Ponadto na pamiątkę rocznicy zostały posadzone jubileuszowe drzewa – dąb szypułkowy w Lipnicy Murowanej oraz lipa drobnolistna w Nowym Wiśniczu.
W konferencji naukowej udział wzięli także przedstawiciele Gminy i jednostek podległych, w gronie prelegentów znalazł się także wójt Tomasz Gromala
Okiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego:
„Park Krajobrazowy to forma ochrony, której działanie porusza się po trudnej i wrażliwej materii. Dla jednych bowiem jest to ograniczenie, hamulec rozwoju gospodarczego, a dla innych narzędzie słabe, które nałożyłoby wyposażyć w mocniejsze zakazy i obostrzenia. Zrównoważony rozwój ma balansować te stany (przynajmniej w teorii). Jednak część z mieszkańców Lipnickiej Ziemi odczuwa i dotyka tego dualizmu. Pozostała część po prostu żyje w tym pięknym krajobrazie, szanując go, ale może czasami zapominając, że nie jest to wartość niezniszczalna.  Gdy długo mieszka się w danym miejscu, zdarza się, że to piękno powszednieje, a rozciągnięte w czasie zmiany krajobrazu są dla nas trudno zauważalne. Te wszystkie grupy – tak różnie patrzące na krajobraz i jego ochronę – mają w tym roku okazję wspólnie spojrzeć na to zagadnienie. Tą okazją jest Jubileusz Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Dlatego przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które podkreślą ten jubileusz i jego wagę.
Zapraszamy do korzystania z wydarzeń edukacyjnych, które mamy nadzieję realizować od miesięcy wiosennych, takich jak konkursy, spacery, prelekcje i spotkania eksperckie.”
Co jeszcze przed nami?

___

Lipnica Murowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.