MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Mieszkańcy Gminy Brzesko będą mogli oddawać zużyty olej jadalny do recyklingu

W ramach działań związanych z edukacją ekologiczną oraz idei zero waste – Gmina Brzesko zawarła  umowę ze spółką Trafin Oil PL z siedzibą w Ustroniu,  której zadaniem będzie dostarczenie pojemników na zużyty olej jadalny wraz z obsługą pojemników służących do gromadzenia zużytych substancji oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjno – marketingowej. W imieniu Gminy  umowę podpisał Grzegorz Brach, Zastępca Burmistrza Brzeska, a firmę reprezentował Josef Cieslar, wiceprezes Zarządu.

Na terenie gminy zostanie ustawionych 60 pojemników służących do gromadzenia zużytych olejów jadalnych, które będą zlokalizowane w altankach śmietnikowych, placówkach przedszkolnych i szkolnych , oraz w miejscach wskazanych przez Zarządców terenu.

Selektywnie zbierane będą wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używa się w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wleje się zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesie się ją do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Należy jednak pamiętać, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

 

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używasz w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejesz zużyte oleje do dowolnej butelki PET i  zaniesiesz ją do jednego z naszych pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętaj, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone –  powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2

___

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *