MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła odprawiona została –  z intencji burmistrza Brzeska oraz radnych miejskich – msza święta upamiętniająca 82. rocznicę mordu i zsyłki Polaków na Sybir. Po nabożeństwie delegacja brzeskiego samorządu – zastępca burmistrza Grzegorz Brach, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kądziołka oraz radni Maria Kucia i Leszek Klimek – w imieniu mieszkańców gminy Brzesko złożyła wiązankę kwiatów przed umieszczoną na murze parafialnego cmentarza tablicą przypominającą te okrutne wydarzenia.

Wywózka polskich oficerów do Katynia rozpoczęła się 3 kwietnia 1940. Egzekucje wykonywane przez zbrodniarzy z NKWD trwały do maja 1940 roku. W sumie wymordowano około 22 tysięcy Polaków wziętych do niewoli przez agresorów ze Związku Radzieckiego. Jeńcy byli zabijani w Lesie Katyńskim strzałem w tył głowy.

Rozstrzelani zostali nie tylko oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale także policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy – jednym słowem elita polskiego narodu. Mordów dokonywano na podstawie ściśle tajnej uchwały z 5 marca 1940 r., którą podpisał Józef Stalin. Katyń to symbol pamięci o wymordowaniu najwybitniejszych przedstawicieli polskiej inteligencji. Cześć ich pamięci!

_

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *