Wiosna – szereg pożarów traw na terenie powiatu brzeskiego

W minionym tygodniu strażacy z terenu powiatu brzeskiego brali udział w 18 zdarzeniach spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków.

W dniu 15 marca podczas jednego pożaru doszło do spalenia około 2,5 ha suchej trawy oraz młodnika w okolicach autostrady A4 gdzie konieczny był udział kilku zastępów straży pożarnych oraz quada.

Wypalanie traw jest corocznym problemem i stanowi poważne zagrożenie ponieważ bardzo często z powodu występujących podmuchów wiatru dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pożaru co może zagrażać sąsiednim zabudowaniom lub przenieś się na tereny leśne. Niejednokrotnie dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, zanika proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

Opracowanie: mł. asp. Dominik Machał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.