banner_janusz_kwaśniak
750x200
750x200

Grand Prix dla Izy i Gabrysia

Izabela Cebula i Gabriel Zastawnik zajęli drugie miejsca w rozegranym we Wronkach turnieju cyklu Grand Prix juniorów młodszych w kręglach klasycznych. Aktualnie oboje są liderami w generalnej klasyfikacji. Ponieważ zaplanowane na najbliższy weekend ostatnie zawody tego cyklu zostały odwołane, zarówno popularny „Gabryś” jak i Iza zostali zwycięzcami tegorocznej edycji tych zmagań.

Gabriel Zastawnik przed zawodami we Wronkach miał 150 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Dominikiem Dutkiewiczem ze Startu Gostyń. Do końcowego sukcesu wystarczało mu zajęcie minimum 6. miejsca. Brzeski kręglarz zadanie wykonał z nawiązką. Ostatecznie zgromadził w całym cyklu 1060 punktów, powiększając swoją przewagę nad najgroźniejszym przeciwnikiem do 180 oczek.   Podopieczny Ryszarda Słowika w sześciu turniejach czterokrotnie stawał na podium, raz był piąty, a raz siódmy. W gronie 40 sklasyfikowanych zawodników jest jedynym, który w każdych z sześciu rozegranych zawodach dotarł do fazy finałowej.

Bardziej skomplikowana była sytuacja w rywalizacji juniorek młodszych. Przed turniejem we Wronkach w walce o zwycięstwo w całym cyklu miało aż siedem zawodniczek. Prowadząca Izabela Cebula miała zaledwie 30 punktów przewagi nad Mają Mielcarek (Polonia 1920 Leszno), o 80 punktów wyprzedzała Wiktorię Poznańską (Start Gostyń) i o 160 punktów Martynę Fiedler (Wrzos Sieraków). Do utrzymania pierwszej pozycji wystarczało jej zajęcie przynajmniej trzeciego miejsca. Iza wykazała się imponującą odpornością psychiczna. We Wronkach po eliminacjach zajmowała dopiero czwartą lokatę, a ponieważ prowadziła Mielcarek, to leszczynianka była w tym momencie triumfatorką całego cyklu. Nasza zawodniczka ostatecznie wywalczyła drugie miejsce, dzięki czemu mogła się cieszyć z końcowego sukcesu.

Wyjazd na zawody we Wronkach był współfinansowany przez Gminę Brzesko w ramach  programu Wspierania Kultury Fizycznej i Sportu  pod nazwą „Dofinansowanie działalności Sekcji Kręglarstwa Klasycznego BOSiR Brzesko w 2022 roku (sekcja dzieci i młodzieży)”.

Trwa znakomita passa juniorów młodszych BOSiR-u Brzesko. Do tytułu Drużynowych Wicemistrzów Polski w tej kategorii wiekowej w krótkim odstępie czasu dołożyli trzy sukcesy indywidualne. Do będących w wysokiej formie Izy i Gabrysia dołączył Jakub Tomczyk, który tydzień wcześniej wywalczył w Sierakowie wicemistrzostwo kraju w sprintach. Począwszy od 1/8 finału każdy mecz Kuby rozegrany na tych zawodach był mrożącym krew w żyłach horrorem, a o wyniku każdego z tych spotkań decydowała seria trzech tzw. rzutów zwycięstwa. Brzeszczanin w pierwszej „dogrywce” pokonał 21:18 Gracjana Machaja (Dziewiątka-Amica Wronki), później 24:20 Wiktora Nowaka (Wrzos Sieraków) i wreszcie 24:23 Jakuba Cwojdzińskiego (Alfa-Vector Tarnowo Podgórne). Szczęście opuściło go dopiero w finale, w którym uległ nieznacznie, 21:22, Szymonowi Koszowi (Pilica Tomaszów Mazowiecki).

Teraz brzescy kręglarze przygotowują się do najważniejszych w tym roku zawodów indywidualnych. Będą nimi Mistrzostwa Polski juniorów młodszych, które zostaną rozegrane 1-3 kwietnia w Gostyniu, mieście w tym roku bardzo gościnnym dla zawodników BOSiR-u. Izabela Cebula zwyciężyła tam w turnieju Grand Prix, a Gabriel Zastawnik zajął trzecie miejsce. Iza, Gabryś i Jakub Kuryło mają też szanse wystartować w Mistrzostwach Świata juniorów, które – jeśli nie storpedują ich wydarzenia w Ukrainie – mają być rozegrane w maju w Estonii. Cała trójka znalazła się w szerokiej kadrze narodowej, której ostateczny skład zostanie ogłoszony 8 maja