Elektrownia wodna na Dunajcu już niebawem

Już niebawem krajobraz rzeki Dunajec w Ostrowie niedaleko Tarnowa znacznie się zmieni. Prywatny przedsiębiorca, bowiem po wielu latach usilnych starań i zabiegania o to by móc wykonać swoją inwestycję uzyskał niezbędne zgody i rozpoczął budowę małej elektrowni wodnej na rzece Dunajec.

Ekologiczne źródła pozyskiwania energii elektrycznej są teraz nie tylko modne, ale również dzięki nim można uzyskać niezależność energetyczną. Mała elektrownia wodna, która powstanie na Dunajcu będzie zatem nie tylko produkować zielony prąd, ale także poprzez zmianę intensywności przebiegu cieku wodnego być może przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejsca.
Podobne elektrownię działają na zasadzie spiętrzenia wody, co powoduje powstanie swego rodzaju zalewu, ma też miejsce wyhamowanie prędkości nurtu kropka oznacza to najprawdopodobniej że znikną pod wodą znane nam dziś plaże przy Dunajcu, jednak wójt gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz – zapewnia, że pojawią się w takim przypadku nowe plaże, być może usytuowane w innej lokalizacji, jednak równie atrakcyjne, a może nawet i bardziej atrakcyjne z uwagi na uspokojenie wód Dunajca w tym miejscu. Istniejącą już w tym miejscu strefę rekreacji, czyli boiska czy ścieżki rowerowe uzupełni zatem niebawem nowa atrakcja, jaką będzie zalew wodny na Dunajcu.
Powstanie elektrowni wpisuje się w aktualny trend tworzenia ekologicznych źródeł pozyskiwania energii, ale również wpisuje się w dalekosiężne plany Gminy. Wiadomo bowiem że firma płacić będzie podatki odprowadzając je do Gminy Wierzchosławice, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia możliwości rozwoju regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.