ad2
ad2
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)
Spotkajmy się na Facebooku 30.01.2024 (600 x 200 px)

Korowód Bajkowych Postaci

Niezwykli goście odwiedzili siedzibę brzeskiego Urzędu Miejskiego. Przybyli z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zorganizowała tradycyjny Korowód Bajkowych Postaci. W środę, 29 września, burmistrz Brzeska Tomasz Latocha przyjął ponad setkę dzieci z Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzesku oraz z  Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Król Maciuś Pierwszy”. Towarzyszyły im pracownice PiMBP, przedszkolne opiekunki oraz wolontariusze z LO im. Mikołaja Kopernika. Wszyscy przebrani w kostiumy bohaterów najpopularniejszych baśni, bajek i filmów animowanych dla dzieci. Już z daleka w oczy rzucał się transparent z napisem Przedszkolaki z 10-teczki kochają baśnie i bajeczki”.

Organizacja tego barwnego korowodu została zainicjowana w 2015 roku. Odbywał się on zawsze w maju jako jeden
z punktów programu Dni Książki.  W zeszłym roku, z uwagi na epidemię, nie było go w ogóle. Z tego samego powodu termin tegorocznego korowodu przesunięto na 29 września. Wybór daty nie był przypadkowy, bo akurat tego dnia obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Burmistrz na spotkanie z przedszkolakami przygotował się skrupulatnie. Zaprosił swoich gości do sali obrad, gdzie przeczytał im „Bajkę iskierki” Janiny Porazińskiej, po czym obdarował wszystkie dzieci słodyczami. Całej wizycie towarzyszyły głośno śpiewane piosenki i gwar połączony ze śmiechem.

W drodze z biblioteki do brzeskiego magistratu i z powrotem dzieci przemaszerowały przez kilka ulic, co wywoływało spore zainteresowanie u wszystkich przechodniów, którzy wyrażali niekłamany podziw dla twórczej inwencji projektantów bajkowych kostiumów (najczęściej rodziców).

Po powrocie do PiMBP w Dziale dla Dzieci zorganizowany został seans filmowy. Prezentowany był jeden z filmów z popularnej wśród najmłodszych serii współczesnych bajek „Basia”. Pierwowzorem filmów o przygodach 5-letniej Basi jest cykl książek autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Każda z tych historyjek przenosi słuchające dzieci i czytających im rodziców w radosny świat dziewczynki, która codziennie uczy się nowych rzeczy i zmaga się ze swoimi, dziecięcymi problemami. Wszystko okraszone jest specyficznym humorem, który powoduje, że czytanie kolejnych opowiadań staje się znakomitą zabawą dla każdego bez względu na wiek. Warto zapoznać dzieci z tą lekturą, a głośne czytanie – jeśli ktoś jeszcze tego nie robi – zacząć najlepiej od razu. Później można to czynić każdego dnia. Gorąco polecamy.

Środowe wydarzenie to kolejny punkt bogatego programu trwających przez cały rok obchodów 75-lecia istnienia brzeskiej PiMBP

_

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.