Narodowe czytanie Zapolskiej w Brzesku

Mieszkańcy Brzeska tradycyjnie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od tego czasu każdej odsłonie tego wydarzenia patronuje para prezydencka. W mieście Brzesko Narodowe Czytanie zorganizowali – co także jest tradycją – pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Brzeskie Narodowe Czytanie miało miejsce w holu Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Wszystko odbyło się na tle bogato zbudowanej scenografii, a większość gości przybyła ubrana w stroje odpowiadające epoce, w której rozgrywa się akcja „Moralności pani Dulskiej”, będącej tegoroczną lekturą „obowiązkową”.

Propozycja PiMBP została przygotowana z niezwykłą starannością. Złożyły się na nią między innymi trzy etiudy sceniczne w wykonaniu artystów działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury kabaretu Sprawa Drugorzędna oraz Grupy Teatralnej GT pod kierunkiem Agaty Podłęckiej. Do głośnego odczytywania niektórych kwestii zapraszani byli widzowie, wśród nich burmistrz Tomasz Latocha, który sprawował czynny patronat nad wydarzeniem. Specjalnie na ten dzień został wykonany pamiątkowy stempel, który można było odbić na własnym egzemplarzu książki.

– Z przyjemnością patronuje się tak perfekcyjnie zorganizowanym projektom jak ten przygotowany przez bibliotekę i jej przyjaciół. Tym wielka to satysfakcja, że jest to akcja mająca na celu promocję czytelnictwa. Jestem przekonany, że w Brzesku to zadanie zostało wykonane wzorowo – podsumowuje burmistrz. O tym, że było to przedsięwzięcie w pełni udane, można było przekonać się osobiście, śledząc bezpośrednią transmisję na facebook’owym profilu PiMBP.

Przedstawienie zostało tak przygotowane, że w niektóre role komedii wcielało się zamiennie kilka osób – artyści zaangażowani do tego projektu oraz goście z widowni. Pełna obsada przedstawiała się następująco:

Dulska – Bożena Kornaus, Ewa Łupińska-Toroń, Maria Marek, Zuzanna Peters-Musiał, Karina Legutek
Dulski – Henryk Piela
Zbyszko – Marian Drąg, Janusz Duda, Tomasz Latocha
Hesia – Julia Kuta, Dorota Duda
Mela – Julia Warkocz
Hanka – Iwona Barnaś, Hanna Gorczyca
Juliasiewiczowa – Halina Gurgul, Katarzyna Pacewicz-Pyrek, Maria Wielgosz
Tadrachowa – Teresa Szydłowska
Lokatorka – Agnieszka Ostapska
Narrator – Kamila Górka
Prowadzenie – Leokadia Rudek

———

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.