Trzy skomplikowane operacje rekonstrukcji stopy wykonali bocheńscy ortopedzi. Było to możliwe dzięki specjalistycznemu szkoleniu w tym zakresie, które odbył lek. med. Mateusz Job. Przy wykonaniu zabiegów zespół ortopedów z bocheńskiego szpitala (lek. med. Mateusz Job i lek. med. Piotr Dąbek) wspierał dr hab. n.med. Henryk Liszka Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Oddziału Klinicznego Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Operacje rekonstrukcji stopy do tej pory były wykonywane tylko w większych ośrodkach medycznych. Te przeprowadzone w Bochni były pierwszymi w bocheńskim szpitalu. Operowano młodego sportowca, który miał pourazowe zmiany wielu więzadeł stawu skokowego, kobietę z dużą pourazową wadą stawu skokowego oraz mężczyznę z mocno zniekształconym tyłostopiem.
-Każdy z trzech pacjentów pomyślnie przeszedł operację, udało się wykluczyć problem, uciążliwości z jakimi się borykali ustały. Pacjenci przechodzą teraz rehabilitację – mówi lek. med. Mateusz Job.
W Szpitalu Powiatowym w Bochni najczęściej wykonuje się: artroskopie stawu kolanowego, barkowego i skokowego, rekonstrukcje wiązadeł krzyżowych, szycie łąkotek, osteotomię nadwięzadłową stawu kolanowego, korekcje koślawych paluchów a także szereg innych zabiegów ratujących stawy. Są oczywiście także zabiegi z tzw. „urazówki” czyli złamania i zwichnięcia. W okresie pandemii ilość zabiegów jest delikatnie ograniczana. Przed epidemią w ciągu roku wykonywano około 600 operacji.
__
Szpital Bochnia