MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Energetycy uprzątnęli kolejne bocianie gniazdo

Energetycy TAURON Dystrybucja finalizują wiosenne porządki na bocianich gniazdach. W zeszły weekend w Wojniczu zagrażającą ptakom, sieci energetycznej i otoczeniu przerośniętą budowlę uszczuplili z nadmiaru materiału. Dzięki temu lecące do Polski bociany będą bezpieczne. To już ostatni dzwonek na takie prace, bo klekoczący przyszli lokatorzy w pośpiechu zmierzają do Polski pokonując dziennie ponad 100, a co bardziej wytrzymali nawet 180 kilometrów.

Wiosna to czas porządków. Dzięki energetykom TAURON Dystrybucja nie ominęły one także bocianich gniazd, które wymagają corocznego przeglądu i pielęgnacji. W tym także bocianiego domostwa w Wojniczu, które ptaki założyły na słupie energetycznym tuż przy chodniku i drodze. Ogromna ilość naniesionego przez ptaki budulca – gałęzi, darni i innych materiałów, w tym niestety śmieci – sięgała prawie metra wysokości. Bez interwencji energetyków gniazdo mogłoby osunąć się wywołując spięcie, a nawet zrywając przewody. Oczyszczone gniazdo ma teraz wystarczającą ok. 30-centymetrową podstawę i czeka gotowe na przylot ptaków. Działania porządkowe wsparł Wydział Ochrony Środowiska UM Wojnicz, który zadbał higienę i czystość otoczenia pod gniazdem – wywiózł ściągniętą część gniazda oraz znajdujące się w nim nieczystości i śmieci. To kolejny przykład współpracy podmiotów, którym nie jest obojętne ochrona środowiska i bezpieczeństwo mieszkańców.

Okres, gdy bocianów nie ma w Polsce to najlepszy moment przygotowania domostw na ich przylot, aby przyszli lokatorzy mogły bezpiecznie odchować jak najwięcej potomstwa. Ma to ogromne znaczenie tym bardziej, że populacja bocianów z roku na rok jest coraz mniejsza, a te które przylatują chętnie zamieszkują słupy energetycznej. W efekcie obecnie na infrastrukturze spółki jest ich ponad 2200. Z uwagi na to TAURON Dystrybucja przez cały sezon zimowy sukcesywnie naprawiał, oczyszczał oraz zabezpieczał bocianie gniazda instalując specjalne stalowe platformy, które stanowią bezpieczny fundament i izolację przed przewodami, którymi płynie prąd. Wymagające interwencji bocianie domostwa zlokalizowane na słupach energetycznych kontrolowane są w ciągu roku przez pracowników spółki. Energetyków w tych działaniach wspierają także ornitolodzy, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ), lokalne władze i zatroskani mieszkańcy.

Fot. TAURON Dystrybucja

Wojnicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.