MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Uczniowie ZS w Szczurowej po raz trzeci na stażu w Austrii

W październiku 2020 roku uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej odbywali staż w Austrii w ramach projektu ERASMUS +, mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego. Tytuł projektu: „Znaczne podniesienie kompetencji zawodowych uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej na praktyce zawodowej w przedsiębiorstwach w Austrii”. Do wyjazdu zakwalifikowało się 16 uczniów.

Młodzież odbywała praktykę w Karyntii, landzie położonym w południowej Austrii, graniczącej ze Słowenią i Włochami. Karyntia to piękne górzyste tereny i zapierające dech w piersiach krajobrazy ze stolicą Klagenfurt, liczącą około 100 tysięcy mieszkańców. Land ten jest prawdziwym rajem dla lubiących pływać, opalać się i uprawiać sporty wodne, narciarstwo oraz wspinaczkę górską.

Ludzie mieszkający w tej części Austrii utrzymują się głównie z turystyki, hotelarstwa i gastronomii, z których czerpią niemałe zyski, ponieważ region ten odwiedzają przez cały rok rzesze turystów.

Młodzież ze Szczurowej odbywała praktykę głównie w hotelach, kurortach i gospodarstwach agroturystycznych, gdzie wykonywali szereg czynności związanych z przyszłym zawodem.

Do podstawowych zadań naszych uczniów należała praca przy obsłudze gości hotelowych, przygotowywanie pokojów, praca w recepcji hotelowej, poznanie tajników kuchni austriackiej, kelnerowanie w restauracjach hotelowych, przygotowywanie imprez, konferencji dla klientów grupowych, zaznajomienie się z wszelkimi tajnikami gospodarstw agroturystycznych itp.

Staż w hotelach, kurortach, gospodarstwach agroturystycznych, restauracjach austriackich pozwoli młodzieży uzupełnić praktyczne umiejętności związane z zawodem, poznania nowych specjalizacji w celu wykorzystania ich w warunkach polskich. Odbyta praktyka i zdobycie certyfikatów ułatwi uczestnikom poruszanie się po polskim i europejskim rynku pracy. Uczniowie posługiwali się głównie językami niemieckim i angielskim, których uczą się na co dzień w szkole.

Dyrektor Zespołu Szkół w Szczurowej Pani Jolanta Gola-Styrna wysłuchała wielu pochwał i komplementów od pracodawców oraz naszego partnera w Austrii pani Aldony Biedermann na temat naszej młodzieży, która spisywała się znakomicie w nowym otoczeniu.

Na koniec uczniowie pożegnali się ze swoimi pracodawcami i wielu z nich wymieniło się kontaktami, zapewniając, że jeszcze kiedyś do Austrii powróci.

Uczniowie odbywali staż w składzie: Karolina Sobol, Małgorzata Mądrzyk, Olga Urban, Kamila Grajdura, Kinga Kuliszewska, Julia Kuciel, Karolina Moskal, Julia Polak, Angelika Puskarz, Aleksandra Caban, Piotr Kostrzewa, Piotr Rogóż, Arkadiusz Gwóźdź, Dominik Adamski, Nikodem Kamysz, Jonasz Putur.

Koordynatorem projektu był Paweł Płoskonka – nauczyciel Zespołu Szkół w Szczurowej.

Źródło: ZS w Szczurowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *