MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

POLICYJNY POŚCIG ZA PIJANYM KIEROWCĄ

Do 5 lat więzienia grozi 60-letniemu kierowcy audi, który ucieczkę przed policjantami zakończył poważną kraksą. Pijany mężczyzna uciekał przed radiowozem, zagrażając innym kierowcom. Policjanci zatrzymali uciekiniera, kiedy jego samochód spadł ze skarpy i uderzył w betonowy mur.

W poniedziałek (14.12 br.) policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu patrolując drogę wojewódzką 965 na odcinku miejscowości Połom Duży zauważyli białe audi, którego kierujący w rejonie przejścia dla pieszych wykonał niebezpieczny manewr wyprzedzania poprzedzających pojazdów. Mundurowi widząc szaleńczą jazdę audi włączyli sygnały dźwiękowe i błyskowe nakazując kierowcy zatrzymanie pojazdu. Mężczyzna na widok policyjnego radiowozu zaczął jednak uciekać. Chcąc zgubić policjantów, nagle przyspieszył i nie zważając na innych kierowców i podwójną linię ciągłą wyprzedzał inne pojazdy. Po półkilometrowej ucieczce, pokonując z dużą prędkością lewoskrętny łuk drogi 60-latek stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w znak drogowy, a następnie zjeżdżając ze skarpy przebił ogrodzenie przydrożnej posesji i jazdę zakończył uderzeniem w betonowy mur oporowy. Policjanci natychmiast ruszyli na pomoc uwięzionemu w samochodzie mężczyźnie, gdyż nie był w stanie sam wydostać się z poważnie rozbitego pojazdu. Kiedy mundurowi wyciągnęli mężczyznę z samochodu, okazało się, że nie posiada on poważnych obrażeń. Potwierdzili to również ratownicy medyczni, którzy zostali wezwani na miejsce zdarzenia.

Badanie stanu trzeźwości 60-letniego kierowcy audi, mieszkańca powiatu bocheńskiego wskazało blisko promil alkoholu. Za ten skrajny brak odpowiedzialności mężczyznę czekają teraz bardzo poważne konsekwencje prawne. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to 2 lata więzienia, utrata prawa jazdy i bardzo wysokie kary pieniężne. Sprawca odpowie również za szereg wykroczeń, które popełnił podczas ucieczki przed policjantami.

 

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Alkohol w sposób znaczący:

  • pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
  • wydłuża czas reakcji kierującego,
  • powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
  • ogranicza pole widzenia,
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *