MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Nowe stroje dla młodych „Borzęcan”

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wzbogacił się o 16 kompletów strojów ludowych i butów. Zakup został sfinansowany w ramach zadania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z funduszy europejskich i z budżetu gminy Borzęcin. Wartość zadania to kwota 24,4 tys. złotych. Nowe stroje krakowskie posłużą młodszej grupie Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie”, funkcjonującego przy GOK.

– Młodsze grupy „Borzęcan” występujące przy różnych okazjach miały problem z odpowiednim do prezentowanych tańców strojem ludowym. Tancerze często występowali w strojach zastępczych, czasem wypożyczanych. Po powrocie do normalnego funkcjonowania instytucji kultury z pewnością będzie wiele okazji do przepięknych występów – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Zakupione stroje to 8 kompletów stroju dziewczęcego obejmującego: gorset z regionu brzeskiego z sukna haftowany, bluzkę krakowską z doszywaną koronką, spódnicę krakowską, fartuszek, wianek. Do tego 8 par butów dziewczęcych skórzanych z podeszwą zabezpieczoną przed poślizgiem. Komplet stroju chłopięcego obejmuje: katanę krakowską, koszulę, spodnie krakowskie „pasiaki”, pas skórzany, czapkę krakuskę z 3 piórami oraz buty skórzane.

Wykonawcą zlecenia była firma „Hen-Haft” Pracownia Strojów Ludowych i Stylizowanych Henryka Poniewierska z Gdowa.

 

___

Kurier Borzęcki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.