MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Pierwszy recyklomat w Brzesku

W Brzesku obok przejścia pomiędzy placem Żwirki i Wigury a placem Zwycięstwa ustawiony został recyklomat – nowoczesne urządzenie służące do selektywnej zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, przede wszystkim plastikowych butelek. Jest to nagroda w ogólnopolskim konkursie „Świat bez odpadów” zorganizowanym przez koncern Coca-Cola, firmę EcoTech System i Fundację Nasza Ziemia pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju. W konkursie wzięło udział aż 108 gmin liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Spośród nich nagrodzonych zostało tylko sześć, w tym gmina Brzesko. 

Konkursowa komisja doceniła wysokie dokonania gminy Brzesko w zakresie ochrony środowiska, dlatego umieściła ją w gronie sześciu gmin-laureatów. W pokonanym polu pozostały aż 102 inne gminy do 50 tysięcy mieszkańców. Polskie gminy są zainteresowane stawianiem na swoim terenie recyklomatów, ale na razie tylko niektórym jest to dane. Dzięki skuteczności Urzędu Miejskiego brzeszczanie taką szansę otrzymali. To pożyteczna, ale i bardzo cenna droga – koszt zakupu i montażu jednego takiego urządzenia wynosi 100 tysięcy złotych.

W jaki sposób działa recyklomat? Po wrzuceniu butelki plastikowej do recyklomatu system rejestruje transakcję i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę tzw. ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. do realizacji w firmach będących partnerami projektu.

W Brzesku współuczestnikami realizowanego przez gminę projektu są Brzeski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Biuro Partner. Zgodnie z regulaminem uzbieranie 50 ECO-punktów upoważnia do otrzymania vouchera o wartości 10 złotych przy korzystaniu z administrowanych przez BOSiR krytej pływalni, kręgielni lub kortów tenisowych przy ulicy Świerkowej. Biuro Partner przy tej samej ilości ECO-punktów proponuje 10-procentową zniżkę podczas zakupów dokonywanych w należącym do firmy sklepie BIG PEN przy ulicy Sobieskiego (100 ECO-punktów upoważnia do 15-procentowego rabatu). Lista partnerów chcących przystąpić do programu jest cały czas otwarta i może zostać powiększona o nowe podmioty.

Regulamin dotyczący funkcjonowania recyklomatu i wynikających stąd korzyści znajduje się w siedzibach BOSiR oraz Biura Partner, a także w Urzędzie Miejskim. Dostępny jest również na stronie brzesko.pl w zakładce „środowisko”.

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *