Zmarł Ksiądz Józef Górka, kapelan Jego Świątobliwości Papieża Franciszka

Ksiądz Józef Górka urodził się w 1937 r. w Kaninie k. Limanowej –  jak sam mówił – jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidu Wyspowego.
Po ukończeniu szkoły średniej w Limanowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. Śp. Ksiądz Prałat Józef Górka pracował następnie na pięciu placówkach jako wikariusz.
W latach 1975- 2007 był Proboszczem  parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Porębie Spytkowskiej. Mieszkańcom poświęcał swoją energię, wiedzę, czas i zdrowie. Dzięki swojej operatywności i determinacji zmienił wizerunek parafii. Wielką troskę przejawiał o zabytkowy kościół i XVII wieczną drewnianą dzwonnicę, prowadząc prace remontowe. Wybudował dom parafialny i kaplicę cmentarną. Był animatorem i założycielem Apostolskich Grup Młodzieży,  Róży Maryjnych, Dziewczęcej Służby Maryjnej i scholi. W pamięci swoich parafian pozostał ojcem, głęboko zatroskanym o wspólnotę, dbającym o bezpieczeństwo duchowe. Uczył jak żyć, kochać Boga, drugiego człowieka i Ojczyznę. Po pożarze Domu Ludowego użyczył sali św. Józefa dla Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie, dzięki  czemu zespół przetrwał trudne lata i działa do dzisiaj. Pasją ks. Józefa  Górki  było ogrodnictwo, co w połączeniu z zamiłowaniem do piękna przyniosło efekt w postaci plebanii tonącej w kwiatach. W 2017 roku Rada Miejska w Brzesku przyznała śp. Ks. Józefowi Górce tytuł Honorowego Obywatela Brzeska, a w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2019 roku, biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył duchownemu  godność Kapelana Jego Świątobliwości. Będąc na emeryturze Ksiądz Józef Górka dalej ofiarnie służył parafianom, pełnił również posługę jako Dekanalny Ojciec Duchowny dla Księży. Był pasterzem z wielką charyzmą.

___

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.