MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Rzezawa: Uporządkowali zabytkowe cmentarze przed 1 listopada

Pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzezawie, przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, uporządkowali znajdujące się na terenie gminy Rzezawa cmentarze wojenne oraz choleryczne.

W gminie Rzezawa są dwa cmentarze wojenne – jeden w Krzeczowie, drugi znajduje się natomiast w Bratucicach. Ten pierwszy jest świeżo po renowacji. Na cmentarzu tym jest pochowanych 74 żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. W bratucickim lesie znajduje się natomiast nekropolia, która jest miejscem pochówku 51 Austriaków z 32 pułku piechoty landwery i 32 pułku strzelców.

Na terenie gminy Rzezawa znajdują się ponadto trzy cmentarze choleryczne. Dwa z nich są zlokalizowane w Borku. Położone są one na przeciwnych krańcach sołectwa – jeden w lesie niedaleko Centrum Aktywnego Wypoczynku (najprawdopodobniej z 1932 roku), a drugi na końcu drogi „Mały Koniec” (najprawdopodobniej z 1873 roku). Trzeci cmentarz choleryczny na terenie gminy Rzezawa jest natomiast w Jodłówce przy drodze biegnącej wśród pól, na północ od przedszkola. W 1860 roku spoczęło tu około dwustu mieszkańców wsi. W obrębie cmentarza pochowanych zostało także dwóch żołnierzy z okresu Wielkiej Wojny.

– W tym szczególnym czasie zadumy nad życiem i przemijaniem pamiętamy o tych, których już nie ma wśród nas – podkreśla Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej.

___

UG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.