Brzeska Dycha św. Jakuba

Pierwsza niedziela października upłynęła w Brzesku pod znakiem masowego biegania, a stało się tak za sprawą II Brzeskiej Dychy św. Jakuba organizowanej przez parafię NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła oraz firmę Kępa Sport. Dużego wsparcia udzielił organizatorom Gmina Brzesko, stając się jednym z głównych sponsorów tego wydarzenia. Na starcie w biegach na 10,5 kilometra i 5 kilometrów oraz w nordic walking stanęło łącznie 280  biegaczek i biegaczy, w tym 90 kobiet. Reprezentacja gminy Brzesko liczyła 42 osoby. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział dodatkowo około 150 osób. Uczestników byłoby znacznie więcej, jednak z uwagi na rygory wynikające z epidemicznego zagrożenia lista zgłoszeń została znacznie ograniczona. W biegu głównym zwyciężył 32-letni Adam Czerwiński z Wieliczki.   

Triumfator biegu głównego to utytułowany polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach średniodystansowych. W swoim dorobku ma między innymi dwa złote medale Halowych Mistrzostw Polski na 1500 metrów i dwa tytuły wicemistrza kraju na tym samym dystansie na stadionach otwartych. Do annałów polskiej lekkoatletyki przeszedł 7 września 2013, kiedy to wraz z klubowymi kolegami z Wawelu Kraków ustanowił pierwszy w historii rekord kraju w sztafecie 4 x 800 metrów. Kiedy pojawił się na starcie II Brzeskiej Dychy św. Jakuba, stało się jasne, że będzie zdecydowanym faworytem. Zwyciężył, ale nikt wcześniej nie przypuszczał, że uczyni to w tak przekonującym stylu. Dystans 10,5 kilometra pokonał w czasie 35 minut, a nad drugim na mecie Mikołajem Matuszko z Krakowa uzyskał przewagę ponad 9 minut. To oznacza, że każdy kilometr trasy pokonywał o blisko minutę szybciej niż pozostali rywale.

Znakomicie spisał się Marcin Topolski z Jadownik, który otarł się o medalowe podium, kończąc bieg na czwartym miejscu. W swojej kategorii wiekowej był jednak zdecydowanie najlepszy. Oczywiście, był też najlepszym na tym dystansie reprezentantem gminy Brzesko, wyprzedzając w tej nieoficjalnej klasyfikacji Rafała Madeja (14. w kategorii OPEN) oraz Dariusza Żaka (19.).

Rywalizację kobiet zdominowała Katarzyna Buchaniec, co też nie było dla nikogo niespodzianką. Pochodząca z Miechowic Małych zawodniczka to uczestniczka wielu prestiżowych biegów, między innymi w Brukseli i Paryżu. W Brzesku w całej 142-osobowej stawce zajęła wysokie 13. miejsce. Spośród reprezentantek naszej gminy najszybciej pobiegła Agata Twardowska z Okocimia, która wyprzedziła trzy brzeszczanki – Gabrielę Górę, Marię Rybę i Kamilę Baniak.

W biegu na 5 km zwyciężył 18-letni Jakub Molczyk reprezentujący MLUKS Tarnów. Najszybszą kobietą była Marcelina Podgórni z Krakowa (8. w klasyfikacji OPEN). Gminę Brzesko na tym dystansie reprezentowały 3 kobiety i 11 mężczyzn. Spośród pań najszybciej pobiegła Małgorzata Sacha ze Sterkowca, a za nią uplasowały się Ewa Woda z Mokrzysk i Andżelika Wojciechowska z Brzeska. Czołowa trójka w gronie reprezentantów naszej gminy to: Bartosz Sadowski z Brzeska (10. w klasyfikacji OPEN) , Adrian Serwatka z Poręby Spytkowskiej oraz Ryszard Gałka z Brzeska.

Jeżeli ktoś do tej pory myślał, że nordic walking to specjalność kobiet, po Brzeskiej Dysze św. Jakuba na pewno zmienił zdanie. W tej konkurencji na starcie stanęło 38 osób, w tym aż 18 panów i to właśnie mężczyzna jako pierwszy przekroczył linię mety. Tym zwycięzcą jest Michał Florek z Krakowa. Honoru pań dzielnie broniła Małgorzata Krawczyk z Żeglec (podkarpackie), która w klasyfikacji OPEN zajęła drugie miejsce. Wywalczyła je rzutem na taśmę, wyprzedzając o długość paznokcia Krzysztofa Gierlasińskiego z Krosna. Żeńska reprezentacja gminy Brzesko składała się z trzech pań. Czwarta była Adriana Błaszczyk z Brzeska, a wyprzedziły ją Agnieszka Stós-Stawarz (również brzeszczanka) i Maria Gzyl z Jadownik, od której nieco lepszy okazał się … jej mąż, Jan Gzyl – jedyny mężczyzna z naszej gminy.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali rzeczowe nagrody i statuetki Muszli św. Jakuba, które wręczali ksiądz dziekan Józef Drabik oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Ponadto wszystkim uczestnikom Dychy wręczono pamiątkowe medale. Były też specjalne nagrody dla najlepszych parafian – odebrali je Gabriela Góra oraz Rafał Madej. Uhonorowany został również najstarszy uczestnik Brzeskiej Dychy, Roman Podorski z Tarnowa.

WYNIKI

10,5 km – kobiety

OPEN: 1. Katarzyna Buchaniec (Miechowice Małe), 2. Iwona Kąś (Kraków), 3. Agnieszka Gałat (Bochnia).

K-1 (16-29 lat): 1. Klaudia Lasocka (Kielce), 2. Agata Twardowska (Okocim), 3. Gabriela Góra (Brzesko).

K-2 (30-39 lat): 1. Katarzyna Buchaniec (Miechowice Małe), 2. Anna Zając (Kraków), 3. Karolina Wolak-Tworzydło (Bochnia).

K-3 (40-49 lat): 1 Iwona Kąś (Kraków), 2. Agnieszka Gałat (Bochnia), 3. Agata Gądek (Kraków)

K-4 (50 lat i więcej): 1. Mariola Marszałek (Rzezawa), 2. Barbara Wasylewicz (Nieszkowice Wielkie), 3. Iza Halota (Krajowe).

10,5 km – mężczyźni

OPEN: 1. Adam Czerwiński (Wieliczka), 2. Mikołaj Matuszko, 3. Andrzej Lachowski (obaj Kraków).

M-1: 1. Roland Górnisiewicz (Kraków), 2. Adrian Jędrzejek (Bochnia), 3. Mateusz Obłąk (Borzęcin).

M-2: 1. Adam Czerwiński (Wieliczka), 2. Mikołaj Matuszko, 3. Andrzej Lachowski (obaj Kraków).

M-3: 1. Marcin Topolski (Jadowniki), 2. Piotr Dobosz (Żarówka), 3. Piotr Górnisiewicz (Kraków).

M-4: 1. Paweł Orłowski (Kraków), 2. Antoni Ligęza (Paleśnica), 3. Paweł Kostrzewa (Kraków).

5 km – kobiety: 1. Marcelina Podgórni (Kraków), 2. Paulina Kajfasz (Spytkowice), 3. Natalia Postawa (Tarnów).

5km – mężczyźni: 1. Jakub Molczyk (Niwka), 2. Piotr Piątkowski, 3. Piotr Kuterba (obaj Kraków).  

Nordic Walking – kobiety

OPEN: 1. Małgorzata Krawczyk (Żeglce), 2. Krystyna Styga (Kolbuszowa), 3. Ludmiła Boryczko (Bobrowniki Małe).

K-2: 1. Małgorzata Krawczyk (Żeglce), 2. Monika Derlaga (Milówka)

K-3: 1. Ludmiła Boryczko (Bobrowniki Małe), 2. Katarzyna Stadler (Wojnicz), 3. Elżbieta Blajer (Rzeszów).

K-4: 1. Krystyna Styga (Kolbuszowa), 2. Bożena Kapałka (Gromnik), 3. Maria Gzyl (Jadowniki).

Nordic Walking – mężczyźni

OPEN: 1. Michał Florek (Kraków), 2. Krzysztof Gierlasiński (Krosno), 3. Maciej Blajer (Rzeszów).

M-2: 1. Michał Florek (Kraków), 2. Paweł Madejski (Żabno), 3. Rafał Szwast (Krosno).

M-3: 1. Maciej Blajer (Rzeszów), 2. Janusz Padło (Wierzchosławice), 3. Krzysztof Lechowicz (Żabno).

M-4: 1. Krzysztof Gierlasiński (Krosno), 2. Tadeusz Kowalczyk (Kraków), 3. Mariusz Szpunar (Sonina).

___

Brzesko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.