ad2
ad2
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Skorzystał z cudzej karty, teraz ma kłopoty

Policjanci z Komisariatu Tarnów-Centrum wpadli na trop 23-latek mieszkańca powiatu dębickiego, który przywłaszczył znalezioną w Tarnowie kartę bankomatową i wydawał pieniądze na koszt jej właścicielki. Czy było warto? No cóż, jego samochód wart kilka tysięcy został tymczasowo zajęty przez policję, a on sam usłyszał 4 zarzuty.
Młoda mieszkanka powiatu przyjechała do Tarnowa. Czekając na Placu Kościuszki na znajomego, wyjęła z etui kartę bankomatową, a po użyciu odruchowo położyła ją na kolanach. Kiedy znajomy pojawił się na umówionym spotkaniu, kobieta wysiadała z samochodu, zapominając o dokumencie.
I właśnie tam, pod popularnym w Tarnowie „Świtem” 23-latek znalazł kartę. Najpierw jak twierdził miał zamiar ją zwrócić, ponoć nawet pytał okolicznych przechodniów czy nie wiedzą do kogo należy. Jednak kiedy nie zlokalizował właściciela zabrał ją do domu, a kolejnego dnia poszedł już na całość. Wybrał się na zakupy, płacąc za nie przywłaszczoną kartą i tak mu się to wydawanie cudzych pieniędzy spodobało, że spróbował dokonać jeszcze kilku transakcji, całe szczęście nie skutecznych.
Tymczasem prawowita właścicielka karty zwróciła się o pomoc do policji. Odpowiadając na jej prośbę kryminalni z komisariatu Tarnów-Centrum ustalili kto stoi za zniknięciem pieniędzy z konta pokrzywdzonej. Mocno zaskoczony 23-latek został zatrzymany w swoim domu na Podkarpaciu. W tarnowskim komisariacie usłyszał łącznie 4 zarzuty, przywłaszczenia mienia, kradzieży z włamaniem i usiłowania kradzieży z włamaniem, za co grozić może nawet do 10 lat więzienia.
Jak bezpiecznie użytkować karty płatnicze, przypominamy :
• Kartę należy podpisać natychmiast po jej otrzymaniu.
• Ochrona numeru karty i innych poufnych kodów, które umożliwiają dokonanie transakcji jest obowiązkiem posiadacza karty płatniczej.
• Posługując się kartą płatniczą pamiętajmy o tym, że ani na chwilę nie można stracić jej z pola widzenia.
• Zapisywanie kodu PIN na karcie bądź przechowywanie go razem z kartą jest zakazane. Wskazane jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej przegródce bądź etui.
• Dobrą praktyką jest skorzystanie z możliwości ustawienia limitów transakcji na kartach płatniczych, co zabezpiecza finanse na wypadek kradzieży do momentu, gdy zorientujemy się o zaistniałej sytuacji. Warto również ustawić sobie powiadomienia SMS o dokonywanych transakcjach, dzięki czemu informacja o dokonaniu transferu przez obcą osobę natychmiastowo do nas dotrze.
• Przed skorzystaniem z bankomatu upewnijmy się czy nie został on zmodyfikowany (czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu gdzie wkładamy kartę), czy w jego sąsiedztwie nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie urządzenia.
• Korzystając z bankomatu starajmy się zasłonić klawiaturę np. ręką tak aby ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec wprowadzanego przez Nas kodu PIN.
• Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie.
• Kontrolujmy na bieżąco stan konta. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy natychmiast poinformować bank oraz zastrzec kartę.
• Wskazane jest zachowywanie pokwitowań transakcji, które nie doszły jednak do skutku.
• Nie należy zostawiać karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru.
• Przed ewentualnym wyrzuceniem należy dokładnie niszczyć wszystkie wnioski na karty płatnicze, dokumenty zawierające numer karty płatniczej.
• Nie udostępniamy nikomu PIN kodu. Wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych posiadaczy bądź kart przez telefon.
• Ignorujmy pocztę elektroniczną, z której wynika konieczność podania informacji o karcie płatniczej bądź zachęca do odwiedzenia stron internetowych na których można zweryfikować dane karty, limity transakcyjne lub inne parametry nawet gdy korespondencja nosi cechy podobne jak korespondencji wydawcy (logo, kolorystyka).
• Nie nośmy przy sobie kart, które są rzadko wykorzystywane.
• Jeśli w restauracji otrzymamy wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku w zależności od uznania należy wpisać kwotę napiwku bądź przekreślić to miejsce.
• Przechowujmy w bezpiecznym miejscu aktualną listę numerów kart oraz adresów i telefonów do każdego z wydawców posiadanych kart.
• Szybko reagujmy na wypadek zgubienia karty, nie czekajmy z jej zastrzeżeniem. W tym celu należy zapisać numer do centrum zastrzegania kart w naszym banku i dokonać tej czynności tak szybko, jak to możliwe.
__
KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.