Pożyczki na wysoki procent

Lichwa to nie tylko pożyczka na wysoki procent, ale także niebezpieczeństwo stania się ofiarą rozboju, wymuszenia, gróźb, czy też  zniszczenia mienia. Przekonało się o tym kilku mieszkańców Tarnowa i powiatu.

Do tarnowskiej komendy Policji od 2018 roku napływały niepokojące informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego. Właściciele nieruchomości jak i ruchomości nie do końca chcieli współpracować z policjantami, którzy próbowali ustalić sprawców  przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku. Policjanci Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami. Jak się okazało trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome jak i nieruchomości. Posuwali się również do przestępstw takich jak rozbój, wymuszenie, groźby, zastraszanie.

W zeszłym tygodniu policjanci wydziału mienia wspólnie z nieetatową grupą realizacyjną z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA). Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych.  Tarnowski sąd przychylił się do tego wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w Areszcie Śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty jakie zostały im postawione określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze, 191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk wyzysk kontrahenta (lichwa)). Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

__

KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.