Niewybuchy w centrum Tarnowa

6 sierpnia  w centrum miasta robotnicy wykonujący prace ziemne przy budowie Muzeum Armii Krajowej u zbiegu ulic Szkotnik z Mościckiego ujawnili w ziemi niewybuch. Prawdopodobnie to pocisk o dużej sile rażenia – nawet do 250 metrów. Poinformowani o niebezpiecznym znalezisku policjanci niezwłocznie pojawili się na miejscu, aby zabezpieczyć niewybuch i jego najbliższe otoczenie. Z uwagi na zagrożenie podjęto decyzje o zamknięciu ulicy Szkotnik od skrzyżowania z ul. Mościckiego do ulicy Szujskiego.
Znalezisko to najpewniej pozostałość po funkcjonującej w przeszłości w tym miejscu jednostce. wojskowej. Podobnych „skarbów” w tym miejscu może być więcej, dlatego teren został dokładnie przeszukany. Bezpiecznym usunięciem znaleziska zajęli się saperzy z Rzeszowa, którzy jeszcze tego samoego dnia pojawili się w Tarnowie. Do czasu ich przyjazdu cały teren pozostał niedostępny dla ruchu samochodów oraz pieszych.

Po gruntownym przeszukaniu terenu znaleźli oni 10 pocisków granatników PG2, używanych podczas II Wojny Światowej i dużo później. Wszystkie zostały wydobyte, bezpiecznie usunięte i zneutralizowane. Akcja zakończyła się o godzinie 17.00 i życie w tej części miasta wróciło do normalnego rytmu. Ruch pieszy i kołowy został przywrócony tuż po godzinie 17.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.