VII PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK „KOLĘDY NIEBIAŃSKIM PIÓREM PISANE”.

W ostatnią niedzielę, tj. dnia 12.01.2019 w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej rozbrzmiewały anielskie śpiewy i pastuszkowe granie a to za sprawą odbywającego się VII Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolędy niebiańskim piórem pisane”. Organizatorem spotkania była Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku oraz Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Głównym celem organizowanego Konkursu Kolęd i Pastorałek było ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd oraz pastorałek, a także prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i dorosłych.

W regulaminie Konkursu określone były grupy wiekowe: dzieci młodsze Szkoła Podstawowa klasy I-IV i dzieci starsze klas V-VIII, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Każdy uczestnik wykonywał 2 utwory: kolęda i pastorałka, mógł wystąpić przy akompaniamencie instrumentów muzycznych bądź a`cappella. Komisja, w składzie: Ks. Prałat Józef Górka, Burmistrz Brzeska Pan Tomasz Latocha, Wicestarosta Brzeski Pan Maciej Podobiński, Organistka Pani Renata Stan oraz Instruktor Pani Aneta Gurak, oceniła i nagrodziła wszystkich uczestników. Miejsca zajęli: w kat. dzieci szkolne młodsze: I mjsc. – Aleksandra Kokoszka, II mjsc. – Emilia Kasperczyk oraz Karolina Nalepka, III mjsc. – dueat Ania i Kornelia Berger; w kat. dzieci starsze: I mjsc – Julia Klecka oraz Jan Klimek, II mjsc. – Magdalena Święch, III mjsc. – kwartet rodziny Sobczyk & Pawełek oraz kwartet BestFriendsForEver; w kat. młodzież szkół ponadgimnazjalnych: wyróżniono trio M&M&E Frankowicz a w kat. dorośli: I mjsc. – duet Agnieszka i Rafał Zgraja,  II mjsc. – Józef Kleśny, III mjsc. – duet Adam Cebula & Zbigniew Gdowski oraz Klemens Góral & Henryk Klimek.

Jak podkreśliła Komisja poziom prezentacji był bardzo wysoki, uczestnicy bardzo dobrze byli przygotowani, wielu z nich samodzielnie świetnie sobie akompaniowało na różnych instrumentach a publiczność mogła poznać różne mało znane pastorałki.    Organizatorzy dziękują wszystkim Uczestnikom Przeglądu za udział.

Dziękujemy Fundatorom za ufundowanie nagród i upominków: Panu Staroście za materiały promocyjne, Pani Dyrektor MOK za karnety na profesjonalne lekcje śpiewu oraz  pamiątkowe dyplomy, Panu Burmistrzowi za ufundowanie karnetów na warsztaty z rękodzieła artystycznego dla wszystkich Uczestników Konkursu. Realizację karnetów rozpoczniemy jeszcze w styczniu zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i będą obejmować warsztaty z decoupage, bibułkarstwa, cardmaking, mas plastycznych. Warsztaty będą prowadzone zarówno w szkole podstawowej na Świetlicy po wcześniejszym ustaleniu z Panią Dyrektor jak i w Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska. Informacje o szczegółach poszczególnych warsztatów będą podawane na afiszach oraz stronie internetowej MOK-u oraz przez fecebook.

W przerwie między przesłuchaniami konkursowymi odbył się krótki Koncert Noworoczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie”, podczas którego zaprezentowano tańce i przyśpiewki regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Górnego Śląska oraz regionu rzeszowskiego. Po przesłuchaniach konkursowych Grupa Śpiewacza Zespołu „Porębianie” zaprezentowała zarówno mało znane pastorałki jak i staropolskie kolędy oraz porwała wszystkich do wspólnego kolędowania.Slider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *