„Wielka Liga Czytelników” w Zespole Szkół w Przyborowie

Po raz trzeci szkoła wzięła udział w największym czytelniczym wydarzeniu – Konkursie Wielkiej Ligi Czytelników. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – IV oraz V –VIII.
W tym roku wzięło w nim udział 17274 uczestników ze szkół podstawowych z całej Polski. Jego głównym celem jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. Ponadto jest to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej oraz promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Konkurs organizowany w naszej szkolnej bibliotece, już od trzech lat, jest świetną okazją do wspaniałej zabawy z dzieckiem, do wspólnego spędzania czasu i daje okazję do rozmów na wiele ważnych tematów, do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Jest pięknym sposobem na spędzenie długich jesiennych i zimowych wieczorów. Konkurs przebiega w czterech etapach:
a) pierwszy – szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
b) drugi – powiatowy: test drużynowy;
c) trzeci – półfinały wojewódzkie: test drużynowy;
d) czwarty – finał ogólnopolski: test drużynowy.

Etap pierwszy w naszej szkole rozpoczął się 6 listopada i prowadzony był przez koordynatora Małgorzatę Bolek. Do udziału w konkursie zgłosiło się 45 uczniów – 30 z klas I – IV, 15 z klas V – VIII. Uczniowie wypożyczali w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej przygotowanej przez Organizatora i odbierali do nich pytania. Testy ( zawierały nie tylko pytania dotyczące książek, ale też pytania interdyscyplinarne: tj. matematyczne, przyrodnicze, historyczne, kształtujące umiejętność korzystania ze słowników języka polskiego, polsko-angielskiego) rozwiązywali w domu, podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddawali do biblioteki szkolnej, gdzie były ocenione przez bibliotekarza. Do poprawy testów służył przygotowany klucz. 25 uczniów (kl. I – Chamielec Michalina, Chyćko Patrycja, Gemza Maja, Góra Zuzanna, Jarosiński Karol, Szlachta Milena, Wolsza Oliwia, kl. II – Bryła Kamil, Dadaj Amelia, Dobrzańska Wiktoria, Misina Dawid, Młynarczyk Maksymilian, Skrężyna Wiktoria, Żurek Ewa, kl. III – Kociołek Jakub, Mika Miłosz, kl. IV – Chamielec Zuzanna, Styrna Aleksandra, Sulma Emilia, Rosa Nicolo’, kl. Va – Nowak Juli, Sulma Julia, Żurek Bartłomiej, kl. Vb – Bolek Otylia, kl. VII – Bolek Bartosz), którym udało się zdobyć 6 sprawności czytelniczych, wzięło udział w teście kwalifikacyjnym do etapu powiatowego, który odbył się 29 stycznia w bibliotece szkolnej. Uczniowie klas 1- 4 pisali test do książki „Cukierku ty łobuzie”, zaś uczniowie klas 5-8 do „Hobbita”.

Laureatami konkursu i za razem przedstawicielami naszej Szkoły na etapie powiatowym zostali:
Klasy I-IV Karol Jarosiński kl. I Ewa Żurek kl. II Wiktoria Skrężyna kl. II
Klasy V-VIII Julia Nowak kl. Va Julia Sulma kl. Va

Etap powiatowy odbył się 28 lutego 2019 r., w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku. Uczniowie klas 1-4 rozwiązywali test dotyczący treści książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, natomiast uczniowie klas 5-8 odpowiadali na pytania dotyczące treści książki „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”.
Drużyna z klas młodszych zdobyła IV miejsce w powiecie brzeski natomiast drużyna z klas starszych zdobyła miejsce II w powiecie.

Małgorzata Bolek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.