Brzesko: Koncert chóru Puellae Orantes

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słotwińskiej oraz parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie zapraszają na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu jednego z najlepszych młodzieżowych chórów europejskich – Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” z Tarnowa przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego Apotheosis z Katowic. To niezwykłe wydarzenie doskonale wpisuje się w radosne świętowanie czasu Bożego Narodzenia i uatrakcyjnia ofertę kulturalną kierowaną do mieszkańców Brzeska i regionu. Koncert odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia 2019 roku, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, o godzinie 16.30. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Chór Puellae Orantes zaprezentuje utwory z dwóch nagranych płyt – platynowej „Christmas Time” oraz z nagrodzonej Fryderykiem „Łukaszewski&Bembinow. Kolędy i pastorałki”. W kościele parafialnym w Brzesku-Słotwinie zabrzmią, między innymi takie utwory jak „Adeste fideles”, „Oj , Maluśki, Maluśki”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Dnia jednego o północy”, „Pastuszkowie, hej”.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku, założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada sopranistka – Aleksandra Topor. Tarnowski zespół należy do elity młodzieżowych chórów europejskich, jest laureatem 25 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Czterokrotnie pretendował do Grand Prix prestiżowych, międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria), Florencji (Włochy) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum i Medal Prezydenta Republiki Włoch. Koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Chór wydał 10 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody Fryderyk, a jedna z nich otrzymała statuetkę. Wydawnictwa fonograficzne chóru zostały również wyróżnione złotymi i platynowymi płytami. Chór dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej – France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.

Kwartet smyczkowy „Apotheosis” powstał w 2009 roku w Katowicach, jest laureatem międzynarodowych konkursów w Polsce, Ukrainie i Słowenii. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach, koncertował w Stanach Zjednoczonych. Realizuje różnorodne projekty artystyczne zarówno muzyki klasycznej, jak i filmowej, czy rozrywkowej.

Honorowy patronat nad koncertem objęli Andrzej Potępa – starosta brzeski, Tomasz Latocha – burmistrz Brzeska i Janusz Kwaśniak – wójt Borzęcina. Sponsorami koncertu są starostwo, gmina Brzesko, BUD-DRÓG Usługi Budowy i Modernizacji Dróg Łagosz Spółka Jawna z Przyborowa, Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe Edmund Leś z Brzeska, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy, Stacja Paliw ORLEN Brzesko-Słotwina Pawła Czyżyckiego.grupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.