Ćwiczenia jednostek OSP

17 listopada odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu brzeskiego w których wzięły udział łącznie 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Zastępy brały udział w przygotowanych trzech pozoracjach mających na celu doskonalenie umiejętności podejmowania działań ratowniczych wobec osób w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Ćwiczenia praktyczne zrealizowano na terenie  Komendy Powiatowej PSP w Brzesku, remizy OSP Niedzieliska oraz OSP Szczurowa.

Zastępy zmierzyły się z następującymi założeniami.

Założenie nr 1. „ZAKOCHANY

Na skutek rozpadu związku młody mężczyzna mówi dyspozytorowi, że zaraz skoczy z wysokości ok 4 metrów, gdyż jak twierdzi „nie chce więcej żyć” – połącznie z dyspozytorem medycznym zostało zerwane. Ustalono że desperat znajduje się na balkonie hali produkcyjnej  na wysokości około 4 metrów nad ziemią.

Ćwiczenie miało na celu doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktu z poszkodowanym z zaburzeniami psychicznymi oraz badanie urazowe poszkodowanego po skoku z wysokości.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak umiejętność oceny funkcji życiowych poszkodowanego urazowego leżącego na brzuchu, oraz właściwa zmiana pozycji poszkodowanego na plecy celem dalszej oceny i kontynuowania badania urazowego;
 • Zapominano o rewizji jamy ustnej przed oceną oddechu;
 • Brak dopasowania kołnierza ortopedycznego przed jego założeniem;
 • Zapominano o wdrożeniu odpowiedniej pozycji po zakończeniu badania;
 • Nie oceniano wtórnie parametrów życiowych.

Założenie nr 2 „STACHU”

Mężczyzna wracając do domu w godzinach wieczornych brzegiem potoku poślizgnął się i wpadł  do wody, w wyniku zdarzenia doznał urazu kolana, a odniesiony uraz uniemożliwia samodzielnie wydostanie się z potoku, obok leży butelka po alkoholu.

Nad ranem osoba postronna znalezła poszkodowanego w rowie melioracyjnym, mężczyzna jest bez kontaktu, (w nocy opady deszczu ze śniegiem), prawdopodobnie jest to osoba, której mają rozpocząć się poszukiwania.

W czasie ćwiczenia doskonalono zasady prowadzenia ewakuacji z miejsca o ograniczonym dostępie oraz wdrożenia procedur ratowniczych u osób, do których na podstawie wywiadu i okoliczności zdarzenia należy wdrożyć procedurę hipotermii.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak podjęcia decyzji o sposobie ewakuacji;
 • Brak współpracy w zespole w czasie przenoszenia poszkodowanego;
 • Zapominano o konieczności oceny funkcji życiowych przez minutę co doprowadzało do złego rozpoznania staniu pacjenta i podejmowano resuscytacje krążeniowo oddechową w stosunku do osób z zachowanymi funkcjami życiowymi;
 • Brak właściwej termoizolacji pacjenta w hipotermii;
 • Nie informowano SKKP o podejrzeniu hipotermii w celu wdrożenia dalszej procedury w ośrodku specjalistycznym z możliwością ogrzewania pozaustrojowego;
 • Nie dysponowano Policji w celu identyfikacji poszkodowanego.

Założenie nr 3.” PARKING”

Samochód ciężarowy uderza w budynek, wewnątrz jest kierowca nie wiadomo czy uwięziony, zgłaszający widzi zdarzenie z okna swojego domu z odległości kilkunastu metrów, nie może udać się na miejsce bo jest po złamaniu nogi którą ma w gipsie, nikogo nie widzi wokół siebie.

Zadanie miało na celu zdobycie umiejętności zabezpieczenia miejsca zdarzenia, identyfikacji dodatkowych zagrożeń oraz ustalenie liczby osób poszkodowanych. Najważniejszym było rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia u kierowcy ciężarówki, decyzja o szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z pojazdu wysokiego oraz rozpoczęcie efektywnej resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem AED.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • KDR nie prowadził pełnego rozpoznania;
 • Brak decyzji o szybkiej ewakuacji z pojazdu spowodowanej NZK;
 • Brak kontroli zawarości jamy ustnej;
 • Brak wyznaczenia miejsca uciskania klatki piersiowej;
 • Brak dokonywania ponownej oceny stanu poszkodowanego po przemieszczeniu;

Klasyfikacja najlepszych jednostek OSP – „pierwsza 10”

Jednostka OSPSUMA punktówMiejsce
OSP Biesiadki2451
OSP KSRG Dębno2332
OSP KSRG Szczurowa2213
OSP KSRG Jadowniki2024
OSP Jurków2015
OSP Górka1876
OSP Tworkowa1777
OSP Jaworsko1608
OSP KSRG Szczepanów1589
OSP KSRG Borzęcin Górny15410

Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy oraz dziekujemy wszystkim przybyłym jednostką za udział i zaangażowanie w podnoszeniu umiejętności z zasad udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Zachecamy do zapoznania sie z poglądywymi filmami mogacymi posłużyć jako materiał szkoleniowy.

Ewakuacja poszkodowanego z pojazdu w chwili zatrzymania krążenia, niebezpieczeństwa np. pożar lub masywnego krwawienia nie do opanowania w pojeździe: https://www.youtube.com/watch?v=6liUIKbjdJo

Ewakuacja z pojazdu poszkodowanego z zachowanymi funkcjami życiowymi: https://www.youtube.com/watch?v=CKwQ3O59j-g 

https://www.youtube.com/watch?v=hTKwxoYjLkg

Przykładowe badanie urazowe: https://www.youtube.com/watch?v=MCLrtqR_5Zo&list=PLP4mk65nH-ZBNeuhCSsiJBvn4rW2LAzVa&index=3&t=0s

__

PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.