40 lat Muzeum Zamek w Dębnie

W sobotę, 20 października odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą utworzenia na zamku w Dębnie oddziału tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Licznie zgromadzeni goście byli świadkiem wielu wzruszających, a zarazem radosnych momentów.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 12:00 w Sali Rycerskiej prezentacją filmu o historii dębińskiego grodziska i zamku. Następnie goście przeszli do Sali Koncertowej. Tam dyrektor Andrzej Szpunar i kierownik oddziału Krystyna Gurgul oficjalnie przywitali wszystkich przybyłych. Kolejnym punktem programu było odczytanie listu gratulacyjnego od Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa. Odczytu dokonała zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – pani Monika Wiejaczka.

Niezwykle podniosłym elementem sobotniego wydarzenia było wręczenie odznak honorowych Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” państwu: Lidii Luchter-Krupińskiego (pierwsza kierownik oddziału, 1978-2008) i prof. Andrzejowi Krupińskiemu. Należy przypomnieć, że m.in. dzięki pracy państwa Krupińskich, zamek Dębnie odzyskał swój blask i jest obecnie określany muzealną perłą wschodniej Małopolski. Wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie wieloletniego pracownika oddziału w Dębnie, pana Antoniego Wróbla, który po ponad trzydziestu latach przeszedł na emeryturę. Na zakończenie części oficjalnej odczytane zostały listy gratulacyjne przesłane przez posła ziemi tarnowskiej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę. Następnie głos mogli zabrać zaproszeni goście, którzy także niezwykle ciepło wypowiadali się o oddziale i jego pracownikach.

Kolejnym elementem wydarzenia była część artystyczna, którą rozpoczął znamienity małopolski poeta Józef Baran. Po nim przed publicznością zaprezentowała się Kinga Rataj z zespołem. Dzięki muzyce fado zaprezentowanej przez krakowską artystkę, zgromadzeni goście mogli przenieść się w ciepły klimat Półwyspu Iberyjskiego.

__

KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.