Działania Edward w 30 krajach. Dołącz do nas, by uczynić drogi bezpieczniejszym

Małe działania mają duży wpływ na rzeczywistość – taką maksymą kierują się dzisiaj policjanci z 30 krajów, którzy zachęcają mieszkańców do włączenia się w działania projektu Edward, zmierzającego do zminimalizowania śmiertelnych wypadków na drogach. Funkcjonariusze będą prowadzić kontrole i przypominać uczestnikom dróg podstawowe zasady bezpieczeństwa, natomiast każdy z nas może złożyć obietnicę bezpieczeństwa drogowego i stosować się do niej na co dzień.

Na europejskich drogach policjanci realizują dzisiaj założenia projektu  EDWARD (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Małopolscy policjanci również wypełniają zadania związane z założeniem projektu. Wzmożone kontrole prędkości, stanu trzeźwości kierujących, zwracanie szczególnej uwagi na stan techniczny pojazdów czy też korzystanie z telefonów w czasie jazdy- wszystko w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg.

Przypominamy, że w ramach projektu EDWARD funkcjonuje witryna internetowa  https://projectedward.eu/ gdzie kierowcy, którym nie jest obojętne nasze wspólne bezpieczeństwo mogą złożyć deklarację, stanowiącą jednocześnie obietnicę bycia bezpiecznym kierowcą. Zachęcamy jak najwięcej osób do odwiedzenia strony i zapoznania się z założeniami projektu.

Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Zróbmy wszystko, aby zawarty w tytule cytat z witryny internetowej projektu EDWARD stał się rzeczywistością.

Kierowcy czasem świadomie, czasem nieświadomie dopuszczają się zachowań zagrażających innym użytkownikom dróg na wiele sposobów, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, korzystanie z pojazdów w złym stanie technicznym, parkowanie samochodów na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, niewłączanie świateł, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów.

Jednakże nie tylko kierowcy są winni. Wielu rowerzystów i pieszych zwiększa poziom ryzyka na drodze, ignorując zasady bezpieczeństwa lub wybierając ryzykowne skróty. Szczególnie w tym dniu chcemy, aby wszyscy użytkownicy dróg zastanowili się – choćby przez kilka minut – nad zagrożeniami, jakie napotykają oraz jakie mogą stwarzać dla innych, jak również nad sposobami, by to ryzyko zminimalizować.

Niezależnie od tego, czy reprezentujesz administrację rządową, organizację pozarządową, instytucję publiczną, organizację charytatywną, szkołę, uczelnię, uniwersytet, czy też po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie, jako osobie, dołącz do nas i złóż deklarację (zobowiązanie) wsparcia dla projektu EDWARD, tak by choć odrobinę zmniejszyć ryzyko i poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Projekt EDWARD jest wspierany przez wszystkie 30 państw członkowskich TISPOL (TISPOL- Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego) oraz rosnącą liczbę znanych marek i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, które zobowiązały się do współpracy z TISPOL w celu promowania projektu EDWARD tak dalece, jak to możliwe. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu ze strony partnerów z całej Europy projekt EDWARD będzie głośnym wydarzeniem i dobrym sposobem przypomnienia nam wszystkim, że cała Europa powinna się skupić na ograniczeniu ofiar na drogach.

Chcielibyśmy, by każdy poczuł się częścią tego wydarzenia i miał świadomość, że czasem nawet małe działania mają duży wpływ na rzeczywistość, dlatego na stronie https://projectedward.eu/pl/, możesz złożyć obietnicę dotycząca bezpieczeństwa drogowego, która brzmi:

Deklaruję (obiecuję), że:

 • Będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.
 • By poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swojego pojazdu.
 • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower).
 • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych.
 • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
 • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
 • Będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
 • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje.
 • Będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
 • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
 • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
 • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
 • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
 • Jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.

__

KPPSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *