MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

27 lipca najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca

To będzie najważniejszy dzień dla miłośników astronomii w tym roku. Już jutro tj. w piątek 27 lipca najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku! Jest to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie można obserwować gołym okiem. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.

1 godzina i 43 minuty – tyle będzie trwało piątkowe zaćmienie Księżyca. W godzinach 21.30-23.13 dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, natomiast już od 20.30 i po 23.13 będziemy świadkami zaćmienia częściowego.

Skąd obserwować zaćmienie?

Doradza się, by na ten wyjątkowy wieczór znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew, z dobrym widokiem na południowo-wschodni horyzont. Jako punkt obserwacyjny polecamy m.in. wzgórze Bocheniec w Jadownikach.

Przebieg zaćmienia:

Początek zaćmienia półcieniowego: 19:13 czasu polskiego
Początek zaćmienia częściowego: 20:24 czasu polskiego
Początek zaćmienia całkowitego: 21:30 czasu polskiego
Maksymalna faza zaćmienia 100%: 22:22 czasu polskiego
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:14 czasu polskiego
Koniec zaćmienia częściowego: 00:20 czasu polskiego
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:31 czasu polskiego

Wschody Księżyca (+/- 5 minut): Kraków: ~20:20

W tym samym czasie będzie widoczna również przelatująca nad horyzontem międzynarodowa stacja kosmiczna. Międzynarodową stację kosmiczną będzie widać w okolicach godziny 22:30.

Drugim zjawiskiem, o którym wspomnieliśmy we wstępie jest Wielka opozycja Marsa. Zjawiskiem opozycji określa się moment, gdy dany obiekt znajduje się najbliżej Ziemi w danym roku i jednocześnie usytuowany jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Moment największego zbliżenia danego obiektu do Ziemi powoduje, że w tym czasie panują najlepsze warunki do jego obserwacji.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity, a precyzując w momencie, gdy Księżyc znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, co w efekcie powoduje, że promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. W momencie tym, Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy. Oczywistym jest również, że całkowite zaćmienie Księżyca nie należy do zjawisk częstych.

Więcej informacji o piątkowych wydarzeniach na niebie <==

astronomia24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *