Prawie 4 mln zł dotacji z RPO na Park&Ride i wymianę pieców w gminie Tuchów

Budowa parkingu Park&Ride i Bike&Ride przy dworcu PKP oraz generalny remont przylegającej do niego ulicy Kolejowej wraz ze zjazdami z drogi gminnej – to inwestycje, które już wkrótce zostaną zrealizowane w Tuchowie.

To jednak nie wszystko. Z myślą o poprawie jakości powietrza w 280 domach mieszkańców gminy Tuchów zostaną wymienione stare piece. Koszt tych projektów opiewa na kwotę ponad 4,3 mln zł, a ich realizacja jest możliwa dzięki prawie 4 mln zł dotacji z RPO WM na lata 2014-2020.

Umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania z Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020 wicemarszałek Stanisław Sorys przekazał burmistrzowi Tuchowa Adamowi Drogosiowi.

Tuchowska inwestycja związana z budową Park&Ride to jeden z 44 konkursowych projektów, w ramach których dokonujemy prawdziwej rewolucji w budowie zintegrowanej infrastruktury i rozwoju ekologicznego transportu w całym regionie. Dzięki unijnemu dofinansowaniu z RPO w każdym subregionie powstają komfortowe węzły przesiadkowe, parkingi Park&Ride, a mieszkańcy mogą podróżować nowoczesnymi autobusami. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel łącznie 260 mln zł – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

I dodaje, że to nie jedyne ekologiczne działania w województwie. – W ramach poprawy jakości powietrza w regionie wymieniamy tysiące starych pieców, tak byśmy jak najszybciej mogli odetchnąć czystym powietrzem.

Park&Ride dla mieszkańców Tuchowa
Już pod koniec 2018 roku podróż mieszkańców Tuchowa i okolic do pracy czy szkoły będzie się odbywać w zdecydowanie przyjemniejszych warunkach.
To właśnie w Tuchowie pomiędzy dworcem PKP i przystankiem autobusowym zostanie wybudowany nowoczesny i przestronny parking Park&Ride. Z myślą o miłośnikach jednośladów powstanie tu także parking Bike&Ride, z wiatami rowerowymi i stojakami.
Z parkingu P&R będzie można korzystać bezpłatnie, a pozostawiony tu samochód czy rower będzie bezpieczny – cały teren obejmie monitoring. Co więcej, w pobliżu zostaną zainstalowane też tablice informacyjne z kolejowym rozkładem jazdy. Osoby, które pracują lub uczą się w Krakowie czy Tarnowie, będą mogły więc szybko zdobyć informację czy ich pociąg przyjedzie na czas.
Ale to nie wszystko. Położona przy dworcu PKP ulica Kolejowa – zapewniająca dojazd do parkingu z DW 977 – zostanie przebudowana. W ramach inwestycji zaplanowano tu remont i budowę systemu odwodnienia tj. wymianę istniejących studzienek i budowę kanalizacji deszczowej. Powstaną tu też nowe chodniki, a te istniejące zostaną odnowione.
Wartość projektu opiewa na kwotę ponad 1,3 mln zł, z czego prawie 935 tys. zł stanowi dotacja unijna z Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020.

W gminie Tuchów bardziej ekologicznie
Poprawa jakości powietrza w całym województwie oraz edukowanie mieszkańców na temat szkodliwości smogu i wspólnej dbałości o ochronę środowiska, to jedno z ważniejszych zadań w działalności samorządu województwa – szczególnie po wejściu w życie przepisów uchwał antysmogowych dla Krakowa i Małopolski.
Dzięki dwóm przekazanym umowom na terenie Tuchowa i gminy Tuchów zostaną wymienione stare i nieekologiczne kotły w 280 budynkach. Piece zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na paliwa gazowe, paliwa stałe i biomasę. Działania te wpłyną na zdecydowane zmniejszenie smogu w regionie i ograniczenie emisji szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5.
Przypomnijmy, że w sumie w domach całej Małopolski zostanie wymienionych ponad 26,5 tys. nieekologicznych pieców, na co przeznaczono aż 295 mln zł z RPO. Z tej kwoty ponad 2,9 mln zł dotacji unijnej trafi właśnie do gminy Tuchów.

___

UGgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *