Golubka najlepszy w otwartych mistrzostwach Małopolski

Ponad sześć godzin rywalizowali ze sobą uczestnicy Otwartych Mistrzostw Małopolski w Szachach Szybkich P-15, jakie odbyły się po raz siódmy w Borzęcinie. Zawody organizowane były przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Małopolski Związek Szachowy w Krakowie, a patronat nad turniejem sprawował Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak. – Jestem tu chyba już po raz szósty, albo siódmy, ale udało mi się wygrać mistrzostwa po raz pierwszy – mówił zadowolony z siebie zwycięzca zawodów, pochodzący z Ukrainy mistrz międzynarodowy Petro Golubka, reprezentujący zespół Sandecja Nowy Sącz. Drugie miejsce zajął arcymistrz Mirosław Grabarczyk z Żnina (ŻTMS Baszta Żnin), a trzeci był Jerzy Kyć z Krakowa (TS Wisła Kraków). Najlepszym graczem z gminy Borzęcin był Stefan Czarnecki z Przyborowa.

– Zawody tradycyjnie już w Borzęcinie rozgrywano w systemie szwajcarskim na dystansie 11 rund – komentuje prowadzący zawody sędzia międzynarodowy Wiesław Kasperek. – Oznacza to, że ci, którzy wygrywają swoje partie mają okazje zmierzyć się z innymi zwycięzcami, a przegrywający zawodnicy rywalizują ze słabszymi rywalami. Czas na partię wynosił 15 minut – wyjaśnia.

Borzęcińskie zawody mają dobrą renomę w środowisku szachowym i od wielu już lat zawodnicy z małopolskiej czołówki chętnie tu przyjeżdżają. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z gminą Borzęcin – mówi Mariusz Stanaszek, członek zarządu Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie. – Co roku w turnieju startują najlepsi zawodnicy z Małopolski, a i znakomici gracze spoza niej, bo zawody mają formułę turnieju otwartego.

Oprócz arcymistrzów i mistrzów w zawodach uczestniczą także zawodnicy z gminy Borzęcin. – Organizujemy turnieje szachowe już od ponad 10 lat, dwa razy w roku – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin. – Nas jako organizatorów satysfakcjonują oczywiście te wszystkie dobre opinie o mistrzostwach wypowiadane w mediach i podczas zawodów przez zawodników i przedstawicieli Małopolskiego Związku Szachowego. Staramy się, aby te turnieje miały bardzo dobrą renomę. Najbardziej jednak cieszy to, że startują w nim zawodnicy z gminy Borzęcin, w tym osoby z koła szachowego działającego od 3 lat przy naszej instytucji. Nie jest łatwo grać z najlepszymi w Małopolsce, ale to doskonała lekcja dla tych młodych szachistów. Kto wie, może kiedyś zawodnicy z Borzęcina będą się liczyć w tej stawce… – dodaje.

Najlepszym ośmiu szachistom, najlepszym paniom, zawodnikom w II i III kategorii szachowej organizatorzy wręczyli nagrody pieniężne. Nagrodami rzeczowymi zostali uhonorowani seniorzy, juniorzy do lat 18, juniorzy młodsi do lat 12 oraz zawodnicy z gminy Borzęcin. Zwycięzca turnieju zgarnął także okazały puchar.

(pio) Kurier Borzęcki

 

VII Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15 w Borzęcinie

Wyniki zawodów:

 • I miejsce: mistrz międzynarodowy Petro Golubka z Ukrainy, (MKS Sandecja Nowy Sącz) – 9 pkt.
 • II miejsce: arcymistrz Mirosław Grabarczyk z Żnina, (ŻTMS Baszta Żnin) – 8 pkt.
 • III miejsce: kandydat na mistrza Jerzy Kyć z Krakowa, (TS WISŁA KRAKÓW) – 8 pkt.
 • IV miejsce: kandydat na mistrza Andrzej Gbyl z Krakowa (KKS Kraków) – 8 pkt.
 • V miejsce: mistrz FIDE Nazar Ustianovich z Ukrainy, (Olimpijczyk Chrzanów) – 7,5 pkt.
 • VI miejsce: Maciej Marszałek z Nowego Sącza (MKS Sandecja Nowy Sącz) – 7,5pkt.
 • VII miejsce: Mirosław Lewicki z Czarnej (LKSz GCKiP Czarna) – 7,5 pkt.
 • VIII miejsce: Konrad Buś z Wieliczki (MKS MOS Wieliczka) – 7,5 pkt.

Pozostali nagrodzeni:

 • Najlepsza kobieta w Turnieju – Hanna Wesołowska z Nowego Sącza (MKS Sandecja Nowy Sącz) – 6 pkt. (27. miejsce);
 • Najlepszy zawodnik do III kategorii szachowej (rank. do 1600 włącznie) – Marek Wojcieszek z Tarnowa (Klub Szachowy Kana Tarnów) – 6,5 pkt. (24. miejsce);
 • Najlepszy zawodnik do II kategorii szachowej (rank. do 1800 włącznie) – Wojciech Urbański ze Szczepanowa (TS WISŁA Kraków) – 7 pkt. (15. miejsce);
 • Najlepsi seniorzy pow. 65+ to: Jacek Tyrka z Bochni (Mdk Bochnia) – 6,5 pkt. oraz Zbigniew Gregulski z Krakowa (KKsz Kraków) – 6 pkt.
 • Najlepsze juniorki do lat 18: Lena Mróz z Dąbrowy Górniczej (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) – 6 pkt. oraz Barbara Kowalczyk z Krakowa (KS Korona Kraków) – 5 pkt.
 • Najlepsi juniorzy do lat 18: Jan Golenia z Wieliczki (MKS MOS Wieliczka) – 7,5 pkt. oraz Wojciech Urbański ze Szczepanowa (TS WISŁA Kraków) – 7 pkt.
 • Najlepsi juniorzy młodsi do lat 12: Hubert Meers z Trzebini (UKS Hetman Koronny Trzebinia) – 7 pkt. oraz Filip Nowak z Tarnowa – 6 pkt.
 • Najlepsi zawodnicy z gminy Borzęcin: Stefan Czernecki z Przyborowa – 5 pkt, Mikołaj Darleta z Borzęcina – 4 pkt. oraz Adrian Jakubas z Borzęcina również – 4 pkt.


grupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *