Tuchów – Kamizelki odblaskowe dla dzieci

Pamięć o bezpieczeństwie naszych pociech to obowiązek dorosłych. Z policyjnych statystyk wynika, że wiele zdarzeń drogowych można by uniknąć, gdyby piesi bardziej zadbali o własne bezpieczeństwo.

Chodzi tu przede wszystkim o lepszą widoczność na drodze, zwłaszcza po zmroku, kiedy o wypadek nie trudno. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że każdy pieszy poruszający się poboczem drogi po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak należy zaznaczyć, że zła widoczność może przyczynić się do najechania na pieszego także na obszarze zabudowanym. Warto pamiętać, że poruszając się poboczem drogi po zmierzchu bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach pojazdu z odległości 20-30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h – pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych

Kamizelki odblaskowe dla dzieci powinny należeć zimą i jesienią do codziennie używanych akcesoriów. Niezależnie od tego, czy dziecko biega po parku, bawi się na rowerku, udaje się na przystanek czy do szkoły. Kamizelka odblaskowa zapewni mu odpowiednią widoczność, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” Gmina Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie (GKRPA) już od kilku lat promując ideę bezpieczeństwa włącza się czynnie w te działania, przygotowując akcję „widoczny pierwszoklasista”. W tym roku za sumę 3 tys. zł zakupiła 174 kompletów odblaskowych. Każdy uczeń rozpoczynający naukę w szkole podstawowej na terenie naszej gminy otrzymał kamizelkę odblaskową oraz samozaciskowe opaski odblaskowe. Przewodniczący GKRPA Kazimierz Kurczab oraz wiceprzewodniczący GKRPA Jerzy Odroniec odwiedzili wszystkie szkoły wręczając uczniom pierwszych klas zakupione komplety odblaskowe.

Dzieci z zadowoleniem przyjęły prezenty i deklarowały noszenie odblasków, natomiast rodziców prosimy o włączenie się w akcję dbając o to, by ich pociechy każdego dnia wychodząc do szkoły lub autobusu szkolnego pamiętały o włożeniu kamizelki.

__

Tuchów.plgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *