Policjanci z mrówką zawitali w szkołach

Kształtowanie prawidłowych zachowań na drodze wśród dzieci i młodzieży to stały element działań policjantów. Stąd też, oprócz czuwania nad bezpieczeństwem bezpośrednio na drodze, mundurowi organizują wiele spotkań i prelekcji dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze tym razem pojawili się w szkołach na terenie gminy Dębno ze specjalnym gościem – mrówką, która w trosce o bezpieczeństwo dzieci wyposażyła je w kamizelki odblaskowe.

Ogromną radość i uśmiechy na twarzach dzieci wywołał specjalny gość – olbrzymia maskotka miejscowego sklepu „Mrówka” z Dębna, która w towarzystwie policjantów odwiedziła szkoły w Porąbce Uszewskiej, Łysej Górze, Woli Dębińskiej i Dębnie. Dzieci z najmłodszych klas pod opieką funkcjonariuszy i sympatycznej maskotki uczyły się prawidłowego zachowania na drodze. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię, zachowania w jej pobliżu i bezpiecznego podróżowania samochodem. Szczególną uwagę zwrócili najmłodszym, aby korzystali z elementów odblaskowych, zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym. Uczestnictwo w spotkaniu specjalnego gościa spowodowało, że dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się cennym radom i wskazówkom funkcjonariuszy. Aktywnie uczestniczyły w prelekcji, zadając wiele pytań, ale i też wykazując się ogromną znajomością przepisów ruchu drogowego.

Mrówka na zakończenie spotkania wręczyła wszystkim dzieciom kamizelki odblaskowe, w podziękowaniu zaś dostała moc uścisków i „piątek”.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Przypominamy rodzicom, że nie każde dziecko może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

___

KPPSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *