Parking za złotówkę OD STYCZNIA

Od 1 stycznia 2018 roku doba postoju na parkingu park&ride przy dworcu będzie kosztować złotówkę dla tych kierowców, którzy przy wyjeździe z obiektu okażą bilet komunikacji zbiorowej. Tak, na wniosek prezydenta miasta, zdecydowali podczas wczorajszej sesji tarnowscy radni. Za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów sprzeciwu nie było.

Oddany do użytku w grudniu 2015 roku trzykondygnacyjny parking „parkuj i jedź”, mieszczący 340 samochodów, był bezpłatny przez 20 miesięcy. Opłaty, wynoszące przez cztery miesiące od otwarcia obiektu po 5 złotych za dobę, zostały zniesione decyzją tarnowskich radnych, żeby zachęcić kierowców do korzystania z parkingu. – Ten cel został osiągnięty. Notujemy rosnące zainteresowanie naszym parkingiem i jestem przekonany, że symboliczna opłata tego nie zmieni. Kierowcy doceniają, że parking jest bezpieczny, wygodny, dogodnie usytuowany – podkreśla Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie, które zarządzają obiektem. Do końca października tego roku kierowcy skorzystali z parkingu 60 tysięcy razy, co daje około sześciu tysięcy samochodów na miesiąc. Ta liczba przekracza wskaźniki wypełnienia obiektu, które parking musiał zrealizować w związku z unijnym dofinansowaniem, przyznanym na jego budowę. Inwestycja kosztowała 17 milionów złotych, z czego ponad 11 pochodziło z funduszy unijnych.

W minionym roku kierowcy zostawiali swoje pojazdy na p&r blisko 29 tysięcy razy, a ich liczba rosła z miesiąca na miesiąc. W styczniu 2016 wydano kierowcom 500 biletów na postój, w lutym – 565, w marcu ponad 700. Wyraźny skok widać w czerwcu, gdy z usługi skorzystały blisko trzy tysiące kierowców. W lipcu i w październiku liczba wydanych biletów przekraczała trzy tysiące, w grudniu, po tym jak w rozkładzie jazdy przybyło pociągów do Krakowa, Nowego Sącza i Krynicy, wyniosła ponad 4,2 tysiąca.

Opłaty, wynoszące złotówkę za dobę, wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. Posiadacze abonamentu miesięcznego zapłacą 20 złotych za miesiąc parkowania, a zgubienie biletu, uprawniającego do wjazdu na parking, będzie kosztować 30 złotych.

Parking, oprócz 340 miejsc postojowych dla samochodów ma też miejsca dla rowerów i motocykli oraz – jedyne w Tarnowie – urządzenie do ładowania elektrycznych samochodów.

(dm)

Tarnów.plgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *