Więźniowie pracują dla miasta

Blisko 80 osób – osadzonych w Zakładzie Karnym w Tarnowie – Mościcach i w Zakładzie Karnym w Tarnowie oraz skazanych przez sąd na karę ograniczenia wolności będzie w 2018 roku wykonywać nieodpłatne prace społecznie użyteczne na rzecz tarnowskiego samorządu. – Praca, w szczególności wykonywana na rzecz domów pomocy społecznej  to jedno z podstawowych narzędzi resocjalizacji, czyli przywracania społeczeństwu ludzi, którzy u nas przebywają – podkreśla major Dariusz Reszka, Dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie – Mościcach.

Prace społecznie użyteczne to głównie  prace  gospodarcze, porządkowe i remontowe w szkołach, przedszkolach oraz w miejskich instytucjach,  przeprowadzanie dzieci przez jezdnię, ale też wsparcie dla podopiecznych domów pomocy społecznej czy placówek opiekuńczo – wychowawczych. Zakład Karny w Mościcach stale współpracuje z kilkunastoma podmiotami samorządowymi – domami pomocy społecznej, szkołami podstawowymi i miejskimi ośrodkami pomocy społecznej. Praca, wykonywana przez osadzonych, jest nieodpłatna. – Są nie tylko „złotymi rączkami”, ale również zajmują się również podopiecznymi DPS-ów. Zdarza się, że po raz pierwszy w życiu stykają się z ich problemami. Często dzięki temu przewartościowują swoje życie, dlatego to również duża pomoc dla nas – mówi major  Dariusz Reszka.

Chętnych do pracy jest zawsze więcej, niż miejsc. Obecnie w Mościcach osadzonych jest około 370 osób, do pracy na zewnątrz regularnie wychodzi sto z nich, kolejnych kilkadziesiąt pracuje wewnątrz, między innymi w kuchni i przy remontach. Na zewnątrz, bez strażników, wychodzą osoby ściśle wyselekcjonowane i sprawdzone, z dobrze rokującą prognozą kryminologiczno – społeczną, bez choćby cienia podejrzenia, że popełnią przestępstwo czy uciekną. Pod uwagę brany jest też charakter popełnionego przestępstwa i bliski koniec kary. – Naszym obowiązkiem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i tego, że te osoby będą rzetelnie wywiązywały się z powierzonych im obowiązków – podkreśla dyrektor zakładu karnego.

Osadzeni porządkują posesje szkół, przedszkoli i DPSów, sprzątają budynki, wykonują naprawy i remonty, odśnieżają, przycinają drzewa i krzewy. Jeden z osadzonych w Mościcach od wielu lat pracuje w tarnowskim  Teatrze im. L. Solskiego. Wykonuje wszelkie potrzebne prace i słynie z rzetelności, o czym świadczą listy pochwalne, regularnie przysyłane do dyrekcji zakładu.

(dm)Slider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *