Miasto wygrywa w sądzie kolejną kamienicę

Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że kamienica przy ulicy Brodzińskiego 14, dawna siedziba Domu Dziecka, stała się własnością miasta w drodze zasiedzenia na podstawie dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich. – To orzeczenie jest dla nas satysfakcjonujące, ale jeszcze nieprawomocne, bo przysługuje od niego apelacja – mówi mecenas Grzegorz Szczerba, reprezentujący miasto.

Sprawa kamienicy przy Brodzińskiego 14, wszczęta na wniosek prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli wiosną 2015 roku, ma dla Skarbu Państwa i Gminy Miasta Tarnowa dużą wagę, gdyż oddala groźbę konieczności wydania nieruchomości wartej blisko 2,2 miliony złotych. Obecnie w kamienicy mieści się siedziba Straży Miejskiej w Tarnowie.

Przypomnijmy, że na początku 2015 roku wnuczka przedwojennego właściciela, Samuela Zins, reprezentowana przez kancelarię adwokacką, zażądała wydania nieruchomości, składając dodatkowo w sądzie pozew o eksmisję. Jednak sąd uwzględnił żądanie Skarbu Państwa i stwierdził nabycie kamienicy przy Brodzińskiego 14 przez wnioskodawcę w drodze zasiedzenia na podstawie dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich.

Niniejsza sprawa jest pokłosiem wcześniejszej sprawy sądowej, wszczętej przez następczynię prawną przedwojennego właściciela skargą o wznowienie postępowania złożoną w czerwcu 2013. W wyniku tej skargi doszło w roku 2014 roku do uchylenia wyroku Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie z 1998 roku i odrzucenia pozwu Skarbu Państwa, przez co Skarb Państwa utracił tytuł prawny do tej nieruchomości.

 

(dm)

Tarnów.plSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *