Miasto wygrywa w sądzie kolejną kamienicę

Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że kamienica przy ulicy Brodzińskiego 14, dawna siedziba Domu Dziecka, stała się własnością miasta w drodze zasiedzenia na podstawie dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich. – To orzeczenie jest dla nas satysfakcjonujące, ale jeszcze nieprawomocne, bo przysługuje od niego apelacja – mówi mecenas Grzegorz Szczerba, reprezentujący miasto.

Sprawa kamienicy przy Brodzińskiego 14, wszczęta na wniosek prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli wiosną 2015 roku, ma dla Skarbu Państwa i Gminy Miasta Tarnowa dużą wagę, gdyż oddala groźbę konieczności wydania nieruchomości wartej blisko 2,2 miliony złotych. Obecnie w kamienicy mieści się siedziba Straży Miejskiej w Tarnowie.

Przypomnijmy, że na początku 2015 roku wnuczka przedwojennego właściciela, Samuela Zins, reprezentowana przez kancelarię adwokacką, zażądała wydania nieruchomości, składając dodatkowo w sądzie pozew o eksmisję. Jednak sąd uwzględnił żądanie Skarbu Państwa i stwierdził nabycie kamienicy przy Brodzińskiego 14 przez wnioskodawcę w drodze zasiedzenia na podstawie dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich.

Niniejsza sprawa jest pokłosiem wcześniejszej sprawy sądowej, wszczętej przez następczynię prawną przedwojennego właściciela skargą o wznowienie postępowania złożoną w czerwcu 2013. W wyniku tej skargi doszło w roku 2014 roku do uchylenia wyroku Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie z 1998 roku i odrzucenia pozwu Skarbu Państwa, przez co Skarb Państwa utracił tytuł prawny do tej nieruchomości.

 

(dm)

Tarnów.plgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *