Jadowniki- Być dumnym z tego, że się jest Polakiem

Mszą Św. o godz. 9.00 rozpoczęły się uroczystości odzyskania niepodległości w Jadownikach. Po odprawionej mszy św., której przewodniczył ks. Edward Janikowski liczne zgromadzeni uczestnicy obchodów w asyście pocztów sztandarowych i harcerzy udali się pod pomnik pamięci.

Uroczystości pod pomnikiem tradycyjnie rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie apel pamięci odczytał komendant hufca ZHP Brzesko  druh Bartłomiej Turlej. Po apelu, kwiaty pod pomnikiem pamięci w imieniu społeczności Jadownik złożył sołtys Jarosław Sorys wraz z małżonką i członkami rady soleckiej, kwiaty składali również przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, radni i najmłodsi – drużyna dziecięca OSP

Następnie głos zabrał sołtys Jadownik Jarosław Sorys:

„Pragnę serdecznie podziękować za obecność na dzisiejszych uroczystościach. To już 99 rocznica odzyskania niepodległości. Jednak uroczyście i oficjalnie święto to upamiętniamy dopiero od roku 1989 czyli 28 lat. Będąc Polakami nie możemy dopuścić do tego, aby kiedykolwiek się to powtórzyło, aby w wolnej Polsce, we własnym kraju obcy decydowali za nas.

Dlatego dzisiaj musimy pielęgnować pamięć o Tych, którzy tą niepodległość nam wywalczyli, musimy być wierni ich tradycji, wierni Bogu, Honorowi i Ojczyźnie, które dla  Nich  były święte. Tylko wtedy, nawet dzisiaj w czasach pokoju będziemy gotowi stanąć na straży naszych narodowych wartości.

W tym radosnym dla nas dniu, pragnę się z Państwem podzielić smutną refleksją – dzisiaj o godz. 13.00 w Kościele, a następnie na cmentarzu pożegnamy naszą koleżankę, pożegnamy jedną z nas, która zawsze była tu z nami, pożegnamy  panią Anettę Kurnik. Tą, która swoim codziennym życiem dawała przykład dzisiejszego patriotyzmu. Zawsze uśmiechnięta, uczciwa, chętna do współpracy i pomagania innym, wierna wartościom chrześcijańskim i zawsze obecna wszędzie tam gdzie mogła dać Siebie innym! Taką Ją znałem. Taką Ją zapamiętam. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie – a światłość wiekuista niechaj Jej świeci.

Kończąc życzę Państwu radosnego świętowania, życzę, aby bycie Polakiem było dla Państwa czymś ważnym, abyście Państwo byli dumni z tego, że jesteście Polakami. Aby Polska nasza Ojczyzna była ważnym, liczącym się państwem w Europie i Świecie. Mamy właśnie  teraz taką szansę, wykorzystajmy ją. To zależy tylko od nas.  Będąc nowocześni nie musimy deptać naszych tradycji. Możemy w zgodzie z tradycją naszych ojców i w poczuciu naszych wartości chrześcijańskich  tworzyć rzeczywistość opartą na demokracji, religii i szacunku dla drugiego człowieka.”

JSSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *