„Dla Ciebie Polsko” – patriotycznie i radośnie świętowano w gminie Borzęcin

Po raz ósmy w gminie Borzęcin zorganizowano Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczny program przygotowany przez organizatorów przyciągnął wielu mieszkańców i gości spoza gminy. Nie zabrakło modlitwy za zmarłych poległych w walce o wolność Polski, pouczającego przedstawienia teatralnego przybliżającego wydarzenia, jakie rozgrywały się w Borzęcinie podczas I Wojny Światowej. Gromkimi brawami zostały nagrodzone zaliczane do polskich tańców narodowych Polonez i Mazur, w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym, a wspólne, chóralne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie zespołu „Gwarki Bocheńskie” niosło się echem daleko poza mury Domu Ludowego, gdzie odbywała się uroczystość. Przemawiając do zebranych wójt gminy Borzecin Janusz Kwaśniak zachęcał, aby manifestować swój patriotyzm: – Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci Miłości do Ojczyzny. (…)Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest Wolność, pamiętajmy, że naszą powinnością jest jej zachowanie dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto od mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele parafialnym, by po niej przemaszerować wspólnie z pocztami sztandarowymi Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie do Domu Ludowego, gdzie zaplanowano część artystyczną. Wcześniej delegacje: samorządu gminy Borzęcin, powiatu brzeskiego oraz Policji złożyły okolicznościowe wiązanki przed Pomnikiem Poległych 1939-1945, jako wyraz hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Samorządowcy z gminy Borzęcin oddali również hołd pomordowanym Ofiarom Pacyfikacji Warysia.

Przemawiając do zebranych w Sali Domu Ludowego wójt Kwaśniak zwrócił uwagę na rolę współczesnego pokolenia w kultywowaniu pamięci o tych wszystkich, którzy walczyli za wolność Polski i jej należne miejsce na mapach Europy. – W polskiej tradycji nie brakuje wzorców życia poświęconego całkowicie dobru wspólnemu Naszego Narodu. Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom i poświęcenia wyzwalały najpiękniejsze uczucia i postawy u wielu Polaków, którzy bezinteresownie i z poświęceniem ratowali Ojczyznę, gdy była ona poddawana najcięższym próbom. (…) Naszym obowiązkiem jest Pamięć, wyrastająca z ugruntowanej przez wieki Narodowej Tożsamości. Również ta w wymiarze lokalnym, wobec naszych Przodków, którzy przelali krew na wielu frontach wojen, walcząc o Wolną i Niepodległą – mówił wójt.

W imieniu samorządu gminy Borzęcin złożył cenną deklarację renowacji – na setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku – Pomnika Poległych w centrum Borzęcina, jak również wykonania muralu z tablicami upamiętniającymi z imienia i nazwiska mieszkańców poległych w I i II Wojnie Światowej.

Podziękował także organizatorom uroczystości za zaangażowanie, poświęcony czas i wykonaną pracę, zebranym za liczny udział w Gminnych Obchodach oraz tym, którzy w poczuciu patriotyzmu wywiesili flagi państwowe.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył zebranym życzenia satysfakcji z rozwoju Polski, mądrego korzystania z daru wolności i jedności w działaniu na poziomie całego kraju i lokalnej wspólnoty. – Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin Naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu – apelował.

Radna powiatu brzeskiego Anna Rogóż, która zabrała głos w imieniu starosty powiatu brzeskiego wyraziła uznanie wszystkim zgromadzonym za patriotyczną postawę i edukację młodego pokolenia w zakresie naszych obowiązków względem Ojczyzny.

Po przemówieniach przyszedł czas na część artystyczna pt.: „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu uczniów gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym pod opieką Pań: Joanny Bodzioch, Beaty Staśko, Renaty Sobota i Anny Ostrowskiej. Wspaniały program był powodem do refleksji i historycznych odniesień do autentycznych wydarzeń, jakie rozgrywały się w Borzęcinie podczas I Wojny Światowej. Gromkimi brawami zostały nagrodzone zaliczane do polskich tańców narodowych Polonez i Mazur, w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym. Dopełnieniem refleksji była prelekcja Lucjana Kołodziejskiego – nauczyciela i pasjonata historii na temat udziału mieszkańców gminy Borzęcin w I Wojnie Światowej.

Część artystyczną zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, do których akompaniował zespół muzyczny „Gwarki Bocheńskie”.

– Ramy obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości w gminie Borzęcin nie zmieniają się. Cieszymy się, że z roku na rok w tym dniu szczególnym coraz więcej osób korzysta z naszego zaproszenia i chce właśnie w taki sposób wyrazić swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny, przypominając tradycje patriotyczne, polskie zwyczaje, tańce narodowe czy pieśni. W tym roku zebranym bardzo podobała się cześć artystyczna przygotowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie, o czym wspominano z zachwytem po występach. Zresztą szkoła ta od wielu lat gwarantuje wysoki poziom artystyczny przygotowywanych przedstawień, za co serdecznie dziękuję. Fantastycznie wypadło też wspólne, 30-minutowe śpiewanie pieśni patriotycznych. Ponad dwustuosobowa publiczność wspólnie z zespołem „Gwarki Bocheńskie” stworzyła znakomity duet – nikt nie szczędził sił i gardeł wykonując pieśni z różnych okresów naszych dziejów emanujące umiłowaniem ojczyzny, wolności i rodzimej tradycji – podsumowuje prowadzący uroczystość Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Obchody Święta Niepodległości zakończył poczęstunek „wojskową” grochówką.

Organizatorzy: Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Borzęcinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

 

uggrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *