Autobusy ze Starachowic dla tarnowian

Kolejny kontrakt na zakup nowoczesnych autobusów miejskich dla Tarnowa został dziś podpisany w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zgodnie z nim, firma MAN dostarczy dziewięć nowoczesnych,niskopodłogowych, komfortowych pojazdów, wartych około ośmiu milionów złotych.

Umowę sygnowali prezes MPK, Jerzy Wiatr i Krzysztof Gawroński, dyrektor odpowiedzialny za pion autobusów w firmie MAN, która wygrała przetarg. – Nasze autobusy są znane i uznane w świecie – podkreśla Krzysztof Gawroński. MAN jest firmą niemiecką, ale autobusy, które kupuje Tarnów, zostaną w całości wyprodukowane w fabryce w Starachowicach w Świętokrzyskim, zaopatrującej kontrahentów na całym świecie w gotowe pojazdy i w podwozia niskopodłogowych autobusów miejskich. MAN należy do Volkswagen Group, zatrudnia w Polsce około czterech tysięcy pracowników, oprócz autobusów miejskich produkuje autokary i ciężarówki.

Zamówione dla tarnowskiego MPK autobusy to niskopodłogowe, 12 metrowe Lion’s City. Zostaną wyposażone między innymi w tablice LCD, wyświetlające trasę przejazdu i w specjalnie zamówioną klimatyzację o wyższej niż zwykle mocy. – Chcemy mieć pewność, że system będzie wydolny nawet w najgorętsze dni – podkreśla Jerzy Wiatr. Autobusy zostaną pomalowane tak samo, jak kupione niedawno scanie, a wystrój wnętrza będzie bardzo podobny. Pojazdy będą napędzane nowoczesnymi, ekologicznymi dieslowskimi silnikami Euro 6, które mogą być napędzane również biodieslem. Co ciekawe – licząca sobie ponad 100 lat historia silników diesla zaczęła się właśnie w firmie MAN. Ich konstruktor, Rudolf Diesel, pracował w fabryce w Augsburgu.

Autobusy man wożą pasażerów w wielu polskich miastach. Ostatnio firma wgrała przetarg na dostawę 30 pojazdów dla Nowego Sącza. Około 20 lat temu dostarczyła do Tarnowa cztery niskopodłogowe autobusy pierwszej generacji. – Wtedy była to absolutna nowość w Polsce. Pierwsze takie pojazdy woziły pasażerów w kilku miastach: w Tarnowie, Poznaniu, Szczecinku, Gdańsku, Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Teraz to standard, niskopodłogowe autobusy ma każde miasto – mówi Krzysztof Gawroński.

Zamówione pojazdy zostaną dostarczone do Tarnowa za około pół roku. Zakupy to część większego projektu, o którym już informowaliśmy. Zakłada on zakup 40 nowoczesnych autobusów, wartych około 40 milionów złotych. Tarnów zdobył na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 33 milionów złotych.

(dm)

Tarnów.plSlider


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *