VII Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej za nami

W ostatnią niedzielę, 08.10.2017 odbył się w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej VII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Organizatorami Przeglądu było Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne oraz Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez  Starostwo Powiatowe w Brzesku jako część projektu pod nazwą „Dom Rękodzieła”.

 

Pani Maria Kararaś, eksportowa Porębianka Poręby Spytkowskiej
Pani Maria Karaś, eksportowa Porębianka Poręby Spytkowskiej

Celem organizowanego co roku Przeglądu jest rozwijanie oraz kultywowanie dorobku materialnego, tj. rękodzieła i kuchni regionalnej mieszkańców miejscowości Poręba Spytkowska i regionu, które jednocześnie jest formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, a także zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę.

Młode pokolenie zachęcamy do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika i odchodzi w zapomnienie. Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że Przegląd i cały projekt „Dom Rękodzieła” posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak my pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako wieś kwiatami z bibuły przeplataną.

 

Wszystko jest sztuką!
Wszystko jest sztuką!

Historia samego Przeglądu jest rozległa. Przegląd Rękodzieła odbywa się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat, początkowo pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował  wówczas prace rodzimych twórców, w których brało udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która pokazała nam jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły. Najpierw były to prace nieporadne ale później wszyscy, zwłaszcza dzieci na Świetlicy, dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 9 lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów. Ze względu na duże zainteresowanie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego poszerzono strukturę Przeglądu. I tak, już po raz siódmy Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne prowadzi z projektów dofinansowanych przez Starostwo Powiatowe i Gminę Brzesko otwarte warsztaty twórcze z bibułkarstwa, decoupage i sznurka. W tym roku warsztaty w naszej miejscowości w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pod nazwą „Dom Rękodzieła” prowadzone były z dofinansowaniem tylko Starostwa Powiatowego w Brzesku i obejmowały tematy: bibułkarstwo, decoupage, foamiran i powertex.

 

Sztuka gotowania też jest poezją
Sztuka gotowania też jest poezją

W bieżącym roku, po raz kolejny, w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z czterech gmin powiatu brzeskiego oraz dwa międzygminne projekty.

...która ma licznych miłośników i znawców
…która ma licznych miłośników i znawców

Gminę Borzęcin reprezentowała Świetlica Wiejska Przyborów. Gminę Czchów – Świetlica Wiejska Złota. Gminę Gnojnik – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki oraz Stowarzyszenie „Wieś naszych marzeń” z Zawady Uszewskiej. Gminę Brzesko – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze oraz Stowarzyszenie Kinezjologiczno – Rehabilitacyjne „Zawsze Aktywni” oraz Organizatorzy i Gospodarze czyli Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej. W Przeglądzie uczestniczyły również Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice oraz projekt Sądeckiej Organizacji Turystycznej   „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”.

 

Tym razem Porębianie zaprezentowali łowickie klimaty
Tym razem Porębianie zaprezentowali łowickie klimaty

VII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej był również podsumowaniem projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Brzesku pod nazwą „Dom Rękodzieła”. W ramach tego projektu przeprowadzono warsztaty rękodzielnicze z udziałem 9-ciu Stowarzyszeń i Świetlic, a które zostały zaprezentowane na stoiskach w niedzielę. Przeprowadzono serię warsztatów z bibułkarstwa, podczas których Uczestnicy wykonywali róże, piwonie oraz kolorowe kompozycje w koszykach, wiankach oraz wiklinowych sercach. Przeprowadzono serię warsztatów z foamiranu (materiału dającego duże możliwości rękodzielnicze) i ozdabiano nim herbaciarki oraz szkatułki wykonane techniką decoupage. W ramach projektu przeprowadzono również serię warsztatów z powertexu a wykonywano bransoletki i ozdabiano flakony. Ostatnia seria warsztatów zaplanowanych na listopad i grudzień, będzie obejmować ozdabianie techniką decoupage bombek świątecznych.

Wkładem Uczestników w projekt było przygotowanie i zaprezentowanie stoisk z rękodziełem oraz z kuchnią regionalną, gdzie każda miejscowość przygotowała potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, a całość podlegały ocenie i  były formą konkursu.

...a zespół śpiewaczy lokalne przyśpiewki
…a zespół śpiewaczy lokalne przyśpiewki

Imprezie towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, którego młodzież zaprezentowała tańce i przyśpiewki Górnego Śląska oraz Łowicz,a a Grupa Śpiewacza przyśpiewki regionu.

V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Latocha wręcza upominki w imieniu Starosty
V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Latocha wręcza upominki w imieniu Starosty

Oczywiście jak co roku nie zabrakło nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników.

Drobny upominek dla Marii Karaś - Spiritus Movens całej imprezy
Drobny upominek dla Marii Karaś – spiritus movens całej imprezy

Nagrody w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni ufundowali Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku Małgorzata Cuber, Dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej Bożena Srebro, Rada Powiatowa Małopolskiej Izby Rolniczej w Brzesku, Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa o/Brzesko, Radny Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak, Sołtys wsi Poręba Spytkowska Adrian Zaleśny oraz Radny Stanisław Góra.

Rodzinne zdjęcie - kolejne do wspólnego albumu
Rodzinne zdjęcie – kolejne do wspólnego albumu

Organizatorzy dziękują Sponsorom i Fundatorom nagród za życzliwość i wsparcie finansowe a wszystkim Uczestnikom Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej za ich zaangażowanie i kreatywność.

 

fot. Paulina Ruszaj

Brzesko.info.plgrupa poszukiwawcza2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.