W ostatnią niedzielę, 08.10.2017 odbył się w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej VII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Organizatorami Przeglądu było Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne oraz Świetlica Wiejska w Porębie Spytkowskiej, działająca w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Starostwo Powiatowe w Brzesku jako część projektu pod nazwą „Dom Rękodzieła”.
Celem organizowanego co roku Przeglądu jest rozwijanie oraz kultywowanie dorobku materialnego, tj. rękodzieła i kuchni regionalnej mieszkańców miejscowości Poręba Spytkowska i regionu, które jednocześnie jest formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, a także zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę.
Młode pokolenie zachęcamy do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika i odchodzi w zapomnienie. Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że Przegląd i cały projekt „Dom Rękodzieła” posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak my pragniemy aby Porębę Spytkowską postrzegano jako wieś kwiatami z bibuły przeplataną.
Historia samego Przeglądu jest rozległa. Przegląd Rękodzieła odbywa się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat, początkowo pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował wówczas prace rodzimych twórców, w których brało udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która pokazała nam jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły. Najpierw były to prace nieporadne ale później wszyscy, zwłaszcza dzieci na Świetlicy, dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 9 lat są oceniane w Przeglądzie Młodych Talentów. Ze względu na duże zainteresowanie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Świetlic z powiatu brzeskiego poszerzono strukturę Przeglądu. I tak, już po raz siódmy Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne prowadzi z projektów dofinansowanych przez Starostwo Powiatowe i Gminę Brzesko otwarte warsztaty twórcze z bibułkarstwa, decoupage i sznurka. W tym roku warsztaty w naszej miejscowości w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej pod nazwą „Dom Rękodzieła” prowadzone były z dofinansowaniem tylko Starostwa Powiatowego w Brzesku i obejmowały tematy: bibułkarstwo, decoupage, foamiran i powertex.
W bieżącym roku, po raz kolejny, w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z czterech gmin powiatu brzeskiego oraz dwa międzygminne projekty.
Gminę Borzęcin reprezentowała Świetlica Wiejska Przyborów. Gminę Czchów – Świetlica Wiejska Złota. Gminę Gnojnik – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki oraz Stowarzyszenie „Wieś naszych marzeń” z Zawady Uszewskiej. Gminę Brzesko – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze oraz Stowarzyszenie Kinezjologiczno – Rehabilitacyjne „Zawsze Aktywni” oraz Organizatorzy i Gospodarze czyli Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej. W Przeglądzie uczestniczyły również Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice oraz projekt Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”.
VII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej był również podsumowaniem projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Brzesku pod nazwą „Dom Rękodzieła”. W ramach tego projektu przeprowadzono warsztaty rękodzielnicze z udziałem 9-ciu Stowarzyszeń i Świetlic, a które zostały zaprezentowane na stoiskach w niedzielę. Przeprowadzono serię warsztatów z bibułkarstwa, podczas których Uczestnicy wykonywali róże, piwonie oraz kolorowe kompozycje w koszykach, wiankach oraz wiklinowych sercach. Przeprowadzono serię warsztatów z foamiranu (materiału dającego duże możliwości rękodzielnicze) i ozdabiano nim herbaciarki oraz szkatułki wykonane techniką decoupage. W ramach projektu przeprowadzono również serię warsztatów z powertexu a wykonywano bransoletki i ozdabiano flakony. Ostatnia seria warsztatów zaplanowanych na listopad i grudzień, będzie obejmować ozdabianie techniką decoupage bombek świątecznych.
Wkładem Uczestników w projekt było przygotowanie i zaprezentowanie stoisk z rękodziełem oraz z kuchnią regionalną, gdzie każda miejscowość przygotowała potrawy regionalne charakterystyczne dla danej miejscowości, a całość podlegały ocenie i były formą konkursu.
Imprezie towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, którego młodzież zaprezentowała tańce i przyśpiewki Górnego Śląska oraz Łowicz,a a Grupa Śpiewacza przyśpiewki regionu.
Oczywiście jak co roku nie zabrakło nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników.
Nagrody w VII Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni ufundowali Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku Małgorzata Cuber, Dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej Bożena Srebro, Rada Powiatowa Małopolskiej Izby Rolniczej w Brzesku, Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa o/Brzesko, Radny Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak, Sołtys wsi Poręba Spytkowska Adrian Zaleśny oraz Radny Stanisław Góra.
Organizatorzy dziękują Sponsorom i Fundatorom nagród za życzliwość i wsparcie finansowe a wszystkim Uczestnikom Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej za ich zaangażowanie i kreatywność.
fot. Paulina Ruszaj
Brzesko.info.pl