Porębianie zapraszają na VIII Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

W najbliższą niedzielę 8 października w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej już po raz ósmy spotkają się twórcy ludowi z różnych miejscowości naszego regionu na dorocznym Międzygminym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Rozpoczęcie o godz. 16.00. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską w Porębie Spytkowskiej działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Ta uznana już regionie impreza skupia rękodzielników z różnych miejscowości działających w stowarzyszeniach, Kołach Gospodyń Wiejskich, Świetlicach Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. W tym roku zaprezentują się miejscowości: Przyborów, Złota, Biesiadki, Zawada Uszewska, Brzesko, Bucze oraz oczywiście gospodarze czyli Poręba Spytkowska.

Przegląd jest niezwykłym sposobem na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu pasjonatów kultywujących tradycje ludowej, bardzo bogatej kultury materialnej naszego regionu obejmującej rękodzieło artystyczne, a zwłaszcza umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka,  a także prezentację nowszych technik jak decoupage, filcowanie, foarmiram.

Tradycyjnie już struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska/wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji (oczywiście z możliwością degustacji) ich lokalnych potraw.

Oczywiście, jak co roku, nie zabraknie nagród, dyplomów i uhonorowania pracy Uczestników. Będzie również możliwość podpytać o różnego rodzaju techniki artystyczne, co by c może zachęci do osobistego spróbowania sowich sił. Bo jeżeli „nie święcie garnki lepią” to przecież również nie potrzeba świętych do koronkarstwa, wyplatania ze sznurka, filcowania itp.

Podczas tej imprezy będzie również możliwość podziwiania prac wykonywanych podczas Międzypokoleniowych Warsztatów Rękodzielniczych „Dom Rękodzieła”. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Porębie Spytkowskiej i poznawali różne techniki rękodzielnicze. Niejedna osoba odkryła w sobie artystyczną duszę i swoje nowe hobby.

Jak co roku impreza zostanie ubogacona przez Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”, który wystąpi z najnowszym programem.

Galeria zdjęć z 2016 roku – VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej.

brzesko.info.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.