ad2
ad2
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Kilkaset odblasków rozdali brzescy policjanci mieszkańcom uczestniczącym w wieczornych nabożeństwach w Szczepanowie i Maszkienicach. Mundurowi przekonywali i uświadamiali, że noszenie elementów odblaskowych to nie tylko prawny obowiązek, ale przede wszystkim dbanie o swoje bezpieczeństwo. Piesi i rowerzyści to najbardziej narażona na niebezpieczeństwo grupa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. 

Okres jesienno-zimowy to dla wielu uczestników ruchu drogowego trudny czas. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz krótszy dzień, opady deszczu czy śniegu to wszystko powoduje, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. W takich warunkach, niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

To właśnie w tym czasie człowiek poruszający się po drodze powinien w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo. Powinien zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć  – nawet jeśli mamy światło zielone na sygnalizatorze – upewniając się, że możemy przejść przez jezdnię.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Od początku roku na terenie powiatu brzeskiego policjanci odnotowali 27 zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, w których zginęły 4 osoby a 5 zostało rannych. Z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego zaistniało 9 wypadków drogowych to 9,1% wszystkich wypadków na terenie naszego powiatu.Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów, aby dla swojego bezpieczeństwa poruszając się po zmroku używali elementów odblaskowych. Stąd też pojawili się wczoraj (12.10) pod Bazyliką w Szczepanowie i Parafią w Maszkienicach wręczając mieszkańcom odblaski.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

KPP Brzesko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.