MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px) (1)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ (600×200 px)

Najlepsze autobusy na świecie już w Tarnowie

Dziś na tarnowskie ulice wyjechał pierwszy z pięciu nowych autobusów Scania Citywide, zakupionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Pozostałe rozpoczną obsługę pasażerów w najbliższych dniach. – Mam dwie informacje. Dobrą, że mamy znakomite autobusy i złą, że ciężko będzie kupić lepsze, są to bowiem jedne z najlepszych autobusów na świecie. Są ekologiczne, ekonomiczne i bardzo komfortowe – mówił podczas dzisiejszej prezentacji, prezes MPK, Jerzy Wiatr.

Autobusy o długości 12 metrów, są w całości wykonane z aluminium. – Jest to najbardziej trwały pojazd na świecie. Po dwudziestu latach szkielet takiego autobusu wygląda tak, jakby wyszedł z fabryki. Tapicerka jest bardzo wysokiej jakości, z odpornością 100 tysięcy cykli. Oświetlenie autobusów jest ledowe, wyposażone są one także m.in. w trzy ładowarki USB – dodaje Jerzy Wiatr.

Autobusy są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Napędzające je ośmiolitrowe silniki diesla spełniają najwyższą normę ekologiczną EURO 6. – Jest ona, mówiąc kolokwialnie tak wyśrubowana, że mówi się żartem, że powietrze zasysane do systemu napędowego jest gorszej jakości, od tego które jest wypuszczane – twierdzi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Istnieje również możliwość zastosowania paliwa z rzepaku, a dzięki automatycznemu systemowi detekcji i gaszenia pożarów, wykluczona została możliwość takiego zdarzenia.

Specjalny system ogrzewania zapewnia pasażerom autobusów ciepło także w czasie największych mrozów, latem działać będzie natomiast wydajna klimatyzacja. Nowością są sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, które zapewniają pojazdom komunikacji miejskiej pierwszeństwo przejazdu. Autobusy wyposażone są także w ekrany LCD, na których prezentowana jest trasa przejazdu oraz mapka miasta z lokalizacją autobusu (po zatrzymaniu się na przystanku jej skala zmienia się i prezentowana jest dokładniejsza mapka okolicy).

W każdym autobusie zamontowanych jest osiem kamer (działających również w podczerwieni), dzięki którym dyspozytorzy MPK mają w każdej chwili podgląd na to, co dzieje się w pojeździe. Scanie Citywide wyposażone są ponadto w kamery zewnętrzne, umiejscowione z przodu, z tyłu i z boku autobusu.

– Jesteśmy konsekwentni. W tej kadencji zamiarem zarówno moim, jak i władz MPK była całkowita odnowa taboru autobusowego w naszym mieście. Ostatnia taka większa akcja odbyła się dwadzieścia lat temu, potem były zakupy cząstkowe, czasem używanych autobusów. Postanowiliśmy przerwać ten okres zastępczego działania i odnowić zdecydowaną część taboru. Tak się stanie i wzbogaci się on o 40 autobusów. Na razie mamy ich pięć, kolejne zostaną zakupione w najbliższym czasie. Czekamy na ostateczną decyzję Urzędu Marszałkowskiego, który decyduje o funduszach europejskich, z których sfinansowana ma być zasadnicza część tego zakupu – mówi Roman Ciepiela.

Za pierwsze pięć pojazdów, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapłaciło nieco ponad 4,7 miliona złotych.

(sm)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

__

Tarnów.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.